Betlehem z olivového dreva z Palestíny, 6 cm

Malý betlehem ručne vyrezaný laserom z olivového dreva v dielni v Betleheme a jeho okolí. Betlehem je vybavený aj šnúrkou na zavesenie.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: EZ70066
10,65 € 8,80 € bez DPH 10,65 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.023 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Malý, ale krásny betlehem ručne vyrezaný laserom z cenného olivového dreva v starej Palestíne. Drevo v mieste rezu je teda tmavé a dáva o to viacej vyniknúť prirodzenej kresbe olivového dreva. Betlehemok je vybavený aj zlatou šnúrkou na zavesenie. Vďaka svojej hmotnosti 23 g ho unesú napríklad aj slabšie vetvičky vianočného stromu.

Olivové drevo na výrobu tohto betlehemu pochádza z bežného prierezu olivovníkov a obnovy olivových záhrad v okolí Nablusu, Jeninu a Betlehemu . Remeselné dielne ho potom spracovávajú najmä v Betleheme a jeho okolí, v menšej miere na Západnom brehu, kde sa však olivové drevo zle získava.

Ručné práce - každý kus je jedinečný originál a líši sa kresbou dreva, jeho farbou, tvarmi výrobku aj veľkosťou.

Ručne vyrobený v rámci Fair Trade projektu BFTA v Palestíne

Keď bol v roku 1948 založený štát Izrael, sľúbilo medzinárodné spoločenstvo tiež skoré vytvorenie palestínskeho štátu a Židom i Arabom boli udelené rovnaké práva. Realita je však úplne iná. Štát Palestína bol vyhlásený Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (PLO) v roku 1988 a uznáva ho 137 štátov. V rámci OSN má len status pozorovateľa, od roku 2012, a nárokuje územie obsadené Izraelom na Západnom brehu Jordánu, v pásme Gazy a Jeruzaleme.

Remeselníci v Palestíne tak čelia trom hlavným problémom - hospodárskej recesii, politicky napätej situácii a klesajúcemu dopytu po tradičných remeslách kvôli poklesu cestovného ruchu a konkurencii lacného ázijského tovaru. V roku 2009 preto bola založená organizácia Bethlehem Fair Trade Artisans (BFTA), ktorá je odhodlaná udržať miestne remeslo aj za týchto ťažkých podmienok. Veď remeslo je v Betleheme považovaná za súčasť miestnej hospodárskej, kultúrnej i historickej tradície. Fair trade zásadami je tu platba spravodlivých cien remeselníkom, transparentnosť a poctivosť pri jednaní s výrobcami i zákazníkmi a tiež bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v dielňach. BFTA tak zaisťuje zdravotné poistenie, dobré pracovné podmienky, pravidelné školenia a diskutuje sa o priekopníckom projekte - zavedení otcovskej dovolenky.

Členstvo v BFTA je zámerne bezplatné, aby služby mohli využívať aj marginalizovaní individuálni výrobcovia, malé tradičné dielne, ženské skupiny, utečenci aj zariadenia pre ľudí so zdravotným postihnutím. Dnes tak podporuje viac ako 70 rôznych výrobcov. Slovami zakladateľov „Naším cieľom bolo zriadiť zastrešujúcu organizáciu pre uvádzanie remeselných produktov na medzinárodné trhy, a vytvoriť tak príjem pre znevýhodnených výrobcov. Sme hrdí na to, že sme dokázali vo veľmi krátkom čase podporiť mnoho remeselníkov a vieme, že mnoho remeselníkov závisí práve od tohto exportu. Tento pokrok je tak vecou blízkou nášmu srdcu.“

Výška výrobku je cca 6 cm.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu