Prívesok na kľúče Ryba z olivového dreva

Rybka z olivového dreva ručne vyrezávaná v Palestíne a opatrená retiazkou a krúžkom na zavesenie na zväzok kľúčov, na batoh či tašku.

Skladom (5 ks)
Kód: EL472670
6,27 € 5,18 € bez DPH 6,27 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.025 kg
Hmotnost: 25 g
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente

Pekný a decentný Fair Trade prívesok na kľúče v tvare ryby. Ručne vyrezaný z olivového dreva v osade Beith Sahour na Západnom brehu v Palestíne. Použité olivové drevo má svoju typickú farbu aj krásnu štruktúru dlhovekého stromu s tmavými letokruhmi. Rybka je opatrená retiazkou aj krúžkom pre ľahké a rýchle pripevnenie na zväzok kľúčov či napríklad na batoh alebo tašku.

Vyrezávanie z olivového dreva je náročný proces, ktorý si vyžaduje mnoho skúseností, ale v Palestíne ide o tradíciu dlhú už tisíce rokov. Remeselníci najskôr dajú malému kusu dreva z olivovníka skôr abstraktný tvar. Až potom prichádza na rad jemná práca a tvoria sa detaily. Na koniec sú výrobky vyhladené brúsnym papierom a ošetrené lakom či špeciálnou farbou.

Fair Trade ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a môže sa líšiť veľkosť, tvar aj farba.

Ručne vyrezaný v Palestíne v rámci Fair Trade projektu

Podobne ako iné osady na Západnom brehu je aj Beith Sahour, odkiaľ pochádza tento výrobok, izolovaný od zvyšku sveta. Len doručenie obyčajnej pošty tu trvá aj šesť týždňov. V dobrých časoch chodilo do malých obchodov remeselníkov množstvo zákazníkov. V čase krízy, kvôli nestabilnej politickej situácii, je však prístup zákazníkov k tovaru veľmi ťažký, často až nemožný.
V polovici 80. rokov preto palestínski umelci spojili svoje sily a postavili sa rastúcemu izraelskému tlaku na ich izoláciu. Založili organizáciu HolyLand Handicraft Cooperative Society (so sídlom práve v Beith Sahour), ktorá zaisťuje prístup na zahraničný trh prostredníctvom spolupráce s Fair Trade organizáciami v Európe.
Drevo pochádza iba z miestnych olivovníkov a výrobky z neho sú hlavným produktom "našich" remeselníkov. Jedným z nich je aj Ashraf Jaraiseh, ktorý otvoril svoju dielňu v roku 1991 a dnes zamestnáva dvoch ďalších ľudí. Spoločne vyrába mnoho rôznych výrobkov z olivového dreva ako sú kríže, figúrky, vianočné ozdoby alebo postieľky.
 
 

Rozmery rybky: dĺžka 6,7 cm, šírka 3,6 cm, hrúbka 1,4 cm.
Dĺžka retiazky 3 cm, priemer krúžku 3 cm.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu