Svietnik Tanec mieru s 5 tanečníkmi z Mexika, 15 cm

Magický svietnik ručne vyrobený z hliny ľuďmi v Mexiku v podobe starodávneho kruhového tanca mieru s pripraveným podstavcom na sviečku vo vnútri.

Skladom (4 ks)
Kód: GL091296
18,43 € 15,23 € bez DPH 18,43 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené aróma lampy a vonné tyčinky
Hmotnosť: 1.09 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Globo: Fair trade garance Globo

Kúzelný svietnik na čajovú či inú menšiu sviečku, ktorý v sebe prepája praktické využitie a starodávny obraz pospolitosti a vzájomnej pomoci. Svietnik ručne vyrobili z keramickej hliny drobní remeselníci v Mexiku podľa princípov fair trade, ktorý taktiež berie ohľad na človeka i prostredie, v ktorom žije. Svietnik sa dobre hodí na čajovú či inú menšiu sviečku, pre ktorú je vo vnútri kruhu tanečníkov pripravený podstavec pre väčšiu stabilitu. Aj svietnik samotný je pre svoju viac ako kilogramovú hmotnosť dostatočne spoľahlivý.

Ľudské postavy sú zoskupené okolo misky, ktorá symbolizuje oheň. Ruky spočívajú na ramenách oboch susedných postáv a vytvárajú dojem harmónie a rovnováhy. Ako uvádza etnografická literatúra, historické korene tejto hlinenej sochy sú v štáte Colima v dnešnom Mexiku na pobreží Tichého oceánu. V predhispánskych dobách tu bolo zvykom zhromažďovať sa v tejto podobe po sporoch a oslavovať novo nájdený mier. Energia bola absorbovaná z ohňa uprostred; ak niekto ochorel, táto osoba - stojaca uprostred kruhu - dostala energiu od okolitých ľudí okolo.

Dnes sa na tento tanec mieru pozeráme ako na jednoduchý skupinový kruhový tanec, ktorý vychádza z dávnych tradícií celého radu kultúr a náboženstiev po celom svete. Prepája ľudí a slúži na uvedomenie si ľudskosti a všetkého živého, oslave života, jednoty a mieru. Jeho účinok je možné prehĺbiť spevom či rôznymi popevkami. Ide o symbol, ktorý má naplniť účastníkov mierom a harmóniou a stojí nad spirituálnymi smermi a tradíciami.

Spravodlivo zaplatená ručná práca z prírodného materiálu - jednotlivé kusy sa teda medzi sebou líšia farbou, štruktúrou, tvarom i veľkosťou.

Rozmery cca: priemer 15 cm, výška 12 cm.

Od malých rodinných fair trade dielní Barro Unido v Mexiku

Družstvo Barro Unido (Barro = hlina či íl, Unido = spojený alebo zjednotený) je združenie 6 malých rodinných hrnčiarskych dielní, ktoré pracujú už viac ako 10 rokov. Spojenie znamenalo oveľa lepšie možnosti exportu tovaru do Európy, pričom rodinná štruktúra týchto malých mexických podnikov zostala zachovaná. Tak môžu jednotlivé dielne udržovať svoje tradície keramickej kultúry a vyrábať originálny tovar s určitou jedinečnosťou či duchom rodiny alebo dediny.

Pracovníci majú uzavreté riadne pracovné zmluvy a sociálne zabezpečenie ao nedeľách sa nepracuje. Suroviny nakupujú spoločne a asociácia taktiež spoločne zaisťuje marketing a ďalšie spoločné projekty. Hrnčiar Jesús Ayón prišiel pri nehode v roku 1995 o ruku, ale v Barro Unido je správcom zdravotného fondu, koordinátorom vývozu as veľkým nasadením sa venuje jednotlivým rodinným dielňam v regióne.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu