Sadenice baobabu šakal zo Senegalu, 1-2 roky
Nádherný malý baobab šakal je známy skôr ako púštne ruže. Dokáže sa zásobiť vodou na zimu, tvaruje sa ako bonsaj a krásne kvitne.
Kategória: | Sadenice baobabu |
---|---|
Hmotnosť: | 0.025 kg |
Contigo: | Fair trade garance Contigo |
Položka bola vypredaná… |
Najnovší prírastok do našej rodiny baobabov zo Senegalu je, úprimne povedané, nečakaný. Snáď o to väčšiu radosť z neho máme, pretože adenium obesum , čiže púštne ruže, je jeden z najkrajších sukulentov sveta. Vo svojej domovine, afrických polopúšťach, dorastá až do výšky 5 metrov, ale v našich podmienkach sa tvaruje ako bonsaj, na čo sa ukázal byť ako stvorený.
Ako iné ruže má aj táto púštna ruža mnoho podôb a ani tvar listov nie je vždy rovnaký. Tvar kmeňa ale jasne ukazuje na baobab a rastlina si v ňom ukladá zásoby vody na horšie časy. Na jeseň stráca listy, ktoré však na jar budúceho roka opäť vyrazia, a stromček poteší aj nádhernými kvetmi. Kvitne obvykle dvakrát ročne a kvety vydržia krásne 2 mesiace. Podľa rôznych zdrojov začína kvitnúť vo veku 1-4 rokov. Ponúkaná sadenica je stará 1-2 roky.
bylinožravcom v prírode sa bránia horkými a jedovatými látkami obsiahnutými v celom svojom tele. Podobne ako príbuzný oleander je teda celá rastlina jedovatá, zvlášť pre psy. Jed z jeho miazgy sa v Afrike dodnes používa ako šípový jed na lov zvierat. Pri rezaní teda vždy používajte rukavice a rastlinu držte mimo dosahu detí a zvierat!
Sadenice baobabu
Sadenice vo veku 1-2 rokov pestované v africkom Senegale úplne bez umelých chemických činidiel. Používajú sa hnojivá najmä rastlinného pôvodu. Jedná sa o druh adenium obesum , po slovensky tiež a dénium hrubé. Export z Afriky je však možný až v čase, keď ani cestou neklesne teplota vzduchu pod 12 ° C a deje sa tak vždy len raz ročne na jar. A tento rok je to prvýkrát, čo som zo Senegalu získali aj tento druh. Súčasťou dodávky je aj návod na pestovanie a stručné informácie o sadenici.
Veľkosť sadenice 8-12 cm.
Vypestovaný v rámci fair trade projektu v Senegale
Sadenici vypestovali ľudia v škôlkach Végétaux D'ailleurs International v Senegale, kde plne rešpektujú zásady spravodlivého obchodu fair trade. Firma začínala v roku 1998 ako spolok Afrobonsai v hlavnom meste Senegale so vzdelávacím projektom pre mladistvých. Mladí ľudia predávali malé stromčeky z vlastných záhrad na trhu v Dakare, kde sa čoskoro stali veľmi obľúbené a záujem sa rozšíril aj do zahraničia.
V roku 2005 tak založili vlastné záhradníctvo pri meste Richard Toll blízko hraníc s Mauretániou. O 5 rokov neskôr sa presunuli do Bandie (v roku 2003 1058 obyvateľov), asi 75 km východne od Dakaru, kde je prameň sladkej vody. V susedstve je od roku 1990 prvá súkromná prírodná rezervácia v Senegale Bandia, kde tiež českí odborníci zo spolku Derbianus Conservation už mnoho rokov usilujú o záchranu kriticky ohrozené antilopy Derbyho, najväčšie antilopy sveta.
Ľudia z Végétaux D'ailleurs dnes obhospodarujú viac ako 10 ha pôdy, z ktorých 2/3 sú vyhradené pre baobaby. Zriekli sa používania insekticídov a chemických hnojív a využívajú len prírodné hnojivo. Vďaka pravidelnému vyprázdňovaniu septikov sa na farme významne znížil počet komárov a chorých malárií. Vylepšili svoje pestovateľské postupy, postavili skleníky a vybudovali aj úsporné kvapkové zavlažovacie kanáliky k jednotlivým stromčekom. Starajú sa o baobaby od semienok až po stromy staré 100 rokov a pripravujú sa na spoluprácu s Cactées de Saint Jean, špecialistom na kaktusy a sukulenty v Clérieux v Drôme.
Sadba a pestovanie stromčekov dáva po celý rok prácu 12 ľuďom a ďalších 15-30 zamestnancov tu pracuje sezónne. Medzi nimi sú aj ženy a ľudia s mentálnym postihnutím. Je to veľa práce, ale aj dlhodobé a bezpečné zamestnanie podľa princípov fair trade. Zásadné je spravodlivé odmeňovanie (viac ako dvojnásobok senegalského priemeru v záhradníctve, platené nadčasy, výplata v hotovosti každý mesiac či denne, príplatok na svadbu či pohreb), dobré pracovné podmienky, zdravotná výchova (vyprázdňovanie septikov, základné lieky pre jednoduché choroby), dôchodkové poistenie , mesiac platenej dovolenky, konzultácie týkajúce sa senegalského sociálneho systému (napr. príspevky na dieťa) a vylúčenie detskej práce a diskriminácie ľudí.
Návod na pestovanie baobabu
Baobab je v našich zemepisných šírkach možné pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá si vyžaduje po celý rok teplotu vzduchu nad 12 °C. Sadeničku zasaďte do kaktusovej zeminy, alebo do zmesi hliny a piesku v pomere 50:50, a umiestnite na slnečné miesto. Medzi jednotlivými zalievaniami nechajte pôdu vždy vyschnúť a nedovoľte, aby bola neustále mokrá. Týmto spôsobom zalievajte až do chvíle, keď rastlina začne zhadzovať listy na zimu. Koncom jesene zálievku znížte na minimum, aby si rastlina mohla za dobu slabšieho svetla oddýchnuť v relatívnom suchu bez poškodenia. Koncom jari rastlinu umiestnite na čo najsvetlejšie a najteplejšie miesto a začnite opäť viac zalievať. Vždy ale nechajte pôdu pred ďalším zaliatím vyschnúť.
Môže trvať niekoľko týždňov, kým vyrašia nové listy. Hnojte max. 1x za 2 týždne počas rastovej fázy hnojivom pre kaktusy s hodnotou NPK 8-8-8 alebo 6-6-6. Kvetináč by mal byť hlboký min. 10 cm, pretože korene šakala sú dlhé a rastú do hĺbky.
Sadenice majú osvedčenie o fytotechnickej bezpečnosti zo Senegalu a po importe sú znovu kontrolované fytosanitárnymi orgánmi v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
Produkt nie je potravina a nie je určený na ľudskú spotrebu!