Sadenice baobabu zo Senegalu, 4-5 rokov

Sadenice baobabu, stromu života zo Senegalu vo veku 4-5 rokov. Vypestovaný bez umelých hnojív do odolnejšej a statnejšej kondície pre vašu radosť po generácie.

Skladom (5 ks)
Kód: BAOB-45
39,68 € 35,43 € bez DPH 39,68 € / 1 ks
Kategória: Sadenice baobabu
Hmotnosť: 0.5 kg
Contigo: Fair trade garance Contigo
Fair trade sazenice baobabu ze Senegalu 4 5 let a semínka
Novinka

V tieni baobabov, stromov života, sa ľudia stretávajú po tisícročia. Vysoký vek robí z baobabu súputníka mudrcov i prorokov dávnych čias. Tento druh sa prirodzene vyskytuje v celej subsaharskej Afrike, dorastá do výšky až 25 metrov a obvodu kmeňa cez 40 m. Mnohým živočíchom pomáha prežiť obdobie sucha a všetky jeho časti sú na úžitok ľuďom.

Staré stromy môžu mať kmene duté a kedysi slúžili domorodcom za obydlia. Jeden prastarý dutý baobab v Senegale dokonca slúži ako úložisko pozostatkov miestnych bardov, zvaných aj djeli či griot, teda slávnych básnikov, muzikantov a potulných spevákov náboženských piesní.

Baobab je označovaný za strom života či dlhovekosti, pretože môže žiť cez 5000 rokov a možno, že práve ten váš si budete v rodine odovzdávať z generácie na generáciu. Hovorí sa mu aj strom opičieho chleba; podľa jeho "plodov budúcnosti" s vysokým obsahom antioxidantov, vitamínu C, vápnika a ďalších živín. Možno pre svoj vek, krásu a odolnosť sa tiež traduje, že je sídlom rôznych bohov a duchov. Baobab môže mať korene dlhšie ako samotný strom, a dokáže tak prežívať aj v chudobných a suchých pôdach. Má až 12 cm veľké chlpaté kvety, ktoré opeľujú kalóny. Na jeseň strácajú listy, ktoré však na jar budúceho roka opäť vyrazia.

Je známych 8 druhov baobabu a všetky sú niečím zvláštne, podivné, vo svojej oblasti výnimočné. Nie je ani jasné, ako došlo k ich rozšíreniu z Madagaskaru do Austrálie a severozápadnej Afriky. Obyvatelia majú tieto stromy v úcte a zbytočne ich nerúbia.

Sadenice baobabu

Odolnejšie a mohutnejšie sadenice baobabu vo veku 4-5 rokov pestované v africkom Senegale úplne bez umelých chemických činidiel. Používajú sa hnojivá najmä rastlinného pôvodu. Ide o druh adansonia digitata , slovensky baobab africký či baobab prstnatý, jediný druh baobabu pevninskej Afriky.

Export z Afriky je však možný až v čase, keď ani cestou neklesne teplota vzduchu pod 12 ° C a deje sa tak teda obvykle v máji daného roka. Aj tak je cesta náročná, ale baobab má v sebe dostatok sily, aby si s touto prekážkou poradil. Veď baobaby majú nezlomnú vôľu prežiť. Aj keď je vo vnútri kmeň vyhorený alebo mu po obvode chýba kôra a preruší sa zásobovanie miazgou, žije a rastie ďalej, akonáhle sa jeho poškodenie zahojí. Súčasťou dodávky je aj návod na pestovanie a stručné informácie o sadenici.

Veľkosť sadenice cca 32 cm.
Obvod kmeňa cca 11,5 cm.

Hmotnosť cca 190 g.

Vypestovaný v rámci fair trade projektu v Senegale

Sadenicu vypestovali ľudia v škôlkach Végétaux D'ailleurs International v Senegale, kde plne rešpektujú zásady spravodlivého obchodu fair trade. Firma začínala v roku 1998 ako spolok Afrobonsai v hlavnom meste Senegale so vzdelávacím projektom pre mladistvých. Mladí ľudia predávali malé stromčeky z vlastných záhrad na trhu v Dakare, kde sa čoskoro stali veľmi obľúbené a záujem sa rozšíril aj do zahraničia.

V roku 2005 tak založili vlastné záhradníctvo pri meste Richard Toll blízko hraníc s Mauretániou. O 5 rokov neskôr sa presunuli do Bandie (v roku 2003 1058 obyvateľov), asi 75 km východne od Dakaru, kde je prameň sladkej vody. V susedstve je od roku 1990 prvá súkromná prírodná rezervácia v Senegale Bandia, kde tiež českí odborníci zo spolku Derbianus Conservation už mnoho rokov usilujú o záchranu kriticky ohrozené antilopy Derbyho, najväčšie antilopy sveta.

Ľudia z Végétaux D'ailleurs dnes obhospodarujú viac ako 10 ha pôdy, z ktorých 2/3 sú vyhradené pre baobaby. Zriekli sa používania insekticídov a chemických hnojív a využívajú len prírodné hnojivo. Vďaka pravidelnému vyprázdňovaniu septikov sa na farme významne znížil počet komárov a chorých malárií. Vylepšili svoje pestovateľské postupy, postavili skleníky a vybudovali aj úsporné kvapkové zavlažovacie kanáliky k jednotlivým stromčekom. Starajú sa o baobaby od semienok až po stromy staré 100 rokov a pripravujú sa na spoluprácu s Cactées de Saint Jean, špecialistom na kaktusy a sukulenty v Clérieux v Drôme.

Sadba a pestovanie stromčekov dáva po celý rok prácu 12 ľuďom a ďalších 15-30 zamestnancov tu pracuje sezónne. Medzi nimi sú aj ženy a ľudia s mentálnym postihnutím. Je to veľa práce, ale aj dlhodobé a bezpečné zamestnanie podľa princípov fair trade. Zásadné je spravodlivé odmeňovanie (viac ako dvojnásobok senegalského priemeru v záhradníctve, platené nadčasy, výplata v hotovosti každý mesiac či denne, príplatok na svadbu či pohreb), dobré pracovné podmienky, zdravotná výchova (vyprázdňovanie septikov, základné lieky pre jednoduché choroby), dôchodkové poistenie , mesiac platenej dovolenky, konzultácie týkajúce sa senegalského sociálneho systému (napr. príspevky na dieťa) a vylúčenie detskej práce a diskriminácie ľudí.

Baobab a jeho všestranný úžitok

Plody sú veľké, s mäkkou, bielou, príjemne chutiacou dužninou, ktorá obsahuje mnoho vitamínu C, antioxidantov a vápnika. Varí sa z nej chutný a zdravý džem alebo sa mixuje s vodou a pije ako limonáda. Pod tvrdou šupkou uložené semená sú jedlé a lisuje sa z nich kvalitný olej. Listy sa využívajú ako špenát alebo sa roztlačením získava sliz s názvom „lalo“, ktorý sa pridáva k jedlu. Z kôry sa získava pevné vlákno, ktoré po spracovaní a spletení slúži na praktické účely miestnych ľudí av rôznych podobách je tiež artiklom pre turistov. Po narezaní kôry roní baobab hmotu podobnú gume, ktorú je možné použiť ako lepidlo. Drevo je mäkké a hubovité a pre svoju póréznosť nemá podľa niektorých odborníkov letokruhy. Dokáže nasiaknuť obrovské množstvo vody ako huba, vraj až 120 000 litrov, a prežiť tak aj náročné obdobia sucha a nedostatku.

Návod na pestovanie baobabu

Baobab je v našich zemepisných šírkach možné pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá si vyžaduje po celý rok teplotu vzduchu nad 12 °C. Sadeničku najskôr postavte na 5 minút do vlažnej vody. Potom ju zasaďte do kaktusovej zeminy s obsahom piesku. Medzi jednotlivými zalievaniami nechajte pôdu vždy vyschnúť a nedovoľte, aby bola neustále mokrá. Týmto spôsobom zalievajte aj v čase, keď baobab na jeseň stráca listy. Umiestnite ho na slnečné miesto alebo ho vystavujte priamemu slnečnému svetlu. Hnojte len striedmo rastlinnými hnojivami. Vhodné môže byť napríklad kakaové hnojivo , ktoré sa v západnej Afrike bežne vyskytuje. Tvarovanie stromčeka je možné po celý rok. Tešte sa, že starostlivosť o tento strom si budete odovzdávať z generácie na generáciu.

Sadenice majú osvedčenie o fytotechnickej bezpečnosti zo Senegalu a po importe sú znovu kontrolované fytosanitárnymi orgánmi v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
Produkt nie je potravina a nie je určený na ľudskú spotrebu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu