Kalabasa a bombilla na maté z Peru, 230 ml

Nevyhnutná výbava pre tradičný spôsob pitia maté v podobe zdobenej kalabasy ručne vyrezanej z tekvice v Peru a kovovej slamky so sitkom zvanej bombilla.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: EZ02410
22,86 € 18,89 € bez DPH 22,86 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.05 kg
Hmotnost: 230 ml
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Naše maté chutí výborne aj v africkom hrnčeku , ale ako pravoverní milovníci maté vedia, nie je to ono. Tradičný národný nápoj obyvateľov Južnej Ameriky sa pristane piť z tradičnej nádoby vyrábanej po stáročia z rôznych druhov tekvíc. Kalabasy boli dôležitou súčasťou rituálov miestnych domorodcov a slúžili aj ako nádoby na vodu a rôzne esencie. Dnes sa vyrábajú aj rady iných materiálov a pre svoje zdobenie ide niekedy o veľmi drahé a cenné kusy.

Nevyhnutným príslušenstvom je potom bombilla, čiže slamka so zabudovaným sitkom, ktoré bránia nasatiu lístkov maté z kalabasy. Bez obáv tak môžete dolievať a popíjať maté po celý deň tak, ako juhoamerickí indiáni.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je jedinečný originál a môže sa líšiť tvar, veľkosť aj farby; všetko závisí od samotnej tekvice, z ktorej je kalabasa vyrobená.

Ručne vyrobená v Peru v rámci Fair Trade projektu CIAP

Napriek tomu, že dnešné Peru bolo s hlavným mestom Cusco stredom inckej ríše, žije dnes takmer štvrtina jeho obyvateľov pod hranicou národnej chudoby. Obzvlášť chudobná je vidiecka populácia, ktorá sa venuje najmä poľnohospodárstvu. A práve s týmito znevýhodnenými producentmi pracuje projekt CIAP (Central Interregional de Artesanos del Perú), ktorého predchodca AIP (Artesania Intercomunal del Perú) bol založený už v roku 1983. Dnes združuje 250 remeselníkov zo 14 rôznych komunít, z ktorých 75 % tvoria ženy. Okrem toho spolupracuje ešte s ďalším 100 nezávislých remeselníkov a dielní.

Cieľom projektu je ukončiť závislosť na vykorisťujúcich priekupníkoch, otvoriť nové trhy, zachovať identitu miestnych ľudí a ich kultúru a zlepšiť príjmy remeselníkov. Aj preto bola v roku 2002 ustanovená skupina, ktorá sa zaoberá predovšetkým vývozom. Dôležité rozhodnutia sa prijímajú spoločne na výročnom valnom zhromaždení, na ktorom sa zúčastňujú dvaja zástupcovia z každej skupiny výrobcov podľa pravidiel Fair Trade. Okrem školenia, výcviku, účtovníckej podpory a pod. ponúka projekt CIAP svojim členom aj mikro úvery na rozjazd a zlepšenie ich produkcie.

Rozmery kalabasy: výška 7,5 cm, priemer 9 cm.
Objem kalabasy: 230 ml.
Dĺžka bombilly: 17 cm.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu