Bio kakaový prášok prírodný vysokotučný z Dominikánskej republiky, 1 kg

Najjemnejší prírodný kakaový prášok extra špičkovej kvality s vysokým obsahom kakaového masla, bez alkalizácie, bez cukru as menej ako nízkym obsahom kadmia.

Skladom (9 ks)
Kód: FO131008
15,46 € 13,44 € bez DPH 1,55 € / 100 g
Kategória: Bio kakaový prášok, bio kakao
Hmotnosť: 1.01 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 1000 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Bio CZ: Produkt ekologického zemědělství
Fairobchod: Fair trade garance Fairobchod

Extrémne kvalitný kakaový prášok vyrobený z kakaových bôbov najmä z Dominikánskej republiky a bez preháňania ten vôbec najlepší a najjemnejší prírodný bio kakaový prášok v Európe. Takto kvalitný kakaový prášok v bio kvalite vyrábajú len 2 firmy v Európe, ktoré spolu navyše spolupracujú, a záujemcovia si kakao objednávajú mesiace dopredu. Ani tak sa niektoré roky nezíde toľko dopytu, aby mohol byť prášok vôbec vyrobený.

Ponúkame teda v zásade exkluzívnu možnosť skutočne výnimočného kakaového prášku, ktorý sa ani nepredáva bežne, navyše s až neuveriteľne nízkym obsahom kadmia. Ide o prírodné bio kakao, ktoré neprešlo tzv. alkalizáciou, známou aj ako holandský proces. Kakao si zachovalo svoje prirodzené vlastnosti – farbu, pH i obsah flavonoidov a ďalších látok, pre ktoré si kakaa tak ceníme. Obsahuje 20-22% kakaového masla, čo je bez pár jednotiek percent najviac, čo je technologicky možné. Celý proces výroby kakaového prášku si vystačil s mechanickými postupmi a obišiel sa úplne bez chémie.

Na rozdiel od bežných práškov je tento vyrobený z prvotriednych kakaových bôbov najmä odrody Hispaniola z Dominikánskej republiky. Také bôby sú aj v krajine pôvodu exkluzívnym tovarom, pretože export krajiny spolieha na bežný typ kakaovníkov Sánchez. Porovnanie so západoafrickým kakaom bez organického poľnohospodárstva, ktoré tvorí drvivú väčšinu svetovej produkcie a obchodu, snáď nie je potrebné rozoberať. Vďaka dlhodobému partnerstvu výrobcu s pestovateľmi kakaa v rámci fair trade prístupu a našej dlhodobej spolupráci sa potom môžete na vysokú kvalitu kakaového prášku spoľahnúť dlhodobo. Jeho kvalita nekolíše v jednotlivých rokoch zber od zberu.

Hodí sa ako na prípravu kakaových nápojov, tak na výrobu pečiva i cukroví, ktoré nefarbia tak výrazne. Neobsahuje žiadny pridaný cukor a nie je nijako dofarbovaný. Ako kypridlo odporúčame jedlú sódu (sóda bikarbóna).

Exkluzívny kakaový prášok najvyššej kvality s veľmi nízkym obsahom kadmia

Kakaovníky často rastú na sopečnej pôde, z ktorej do seba dobre akumulujú kadmium. Kakao s vyšším obsahom tohto ťažkého kovu tak musí prejsť ešte ďalším spracovaním. Vďaka cielenej práci v záhradách a špeciálnemu výberu však tento bio kakaový prášok prirodzene obsahuje len úplne minimálne množstvo kadmia a je vhodný na priame použitie bez obáv. Európska komisia stanovila maximálny limit kadmia pre kakaové prášky v EÚ vo výške 0,6 mg/kg. Toto výnimočné kakao však podľa laboratórnej analýzy obsahuje len 0,38 mg/kg, teda 63 % stanoveného limitu.

Prosím, venujte tejto téme pozornosť. Aktuálne limity obsahu kadmia v kakaovom prášku a čokoláde platia v EÚ až od 1.1.2019. Pri našom hľadaní a vyberaní dodávateľa kakaového prášku sme sa pritom stretli aj s tým, že výrobca počíta s ďalším spracovaním produktu, a tak obsah kadmia vo svojom tovare nestráži a nepozná. Pri bežne dostupných kakaových práškoch sa pritom obsah kadmia neuvádza (nie je to povinné), ale z logiky produkcie a predajných cien je veľmi pravdepodobné, že snaha výrobcov cieli v lepšom prípade len na splnenie zákonného limitu a nič viac. Od roku 2022 platia aj limity pre max. obsah kadmia v hnojivách používaných v EÚ, čo dokazuje závažnosť veci a že sa oplatí priplatiť si za kvalitu potravín.

Výberové kakao v bio kvalite obchodované podľa pravidiel fair trade

Jednotliví drobní pestovatelia kakaových bôbov určených na výrobu tohto kakaového prášku sú združení najmä v organizácii FUNDOPO v Dominikánskej republike. Tá bola založená v roku 2002 s 84 rodinami pestovateľov kakaa, ale dnes už má viac ako 2000 členov. 25% fairtradovej prémie vypláca priamo jednotlivým pestovateľom, 75% potom investuje do komunitných projektov ako bola v posledných rokoch výstavba akvaduktov pre 280 rodín, niekoľkých infraštruktúrnych budov, distribúcia nových sadeníc a rôzne opatrenia proti šíreniu Covid 19.

Súčasťou férovejšieho prístupu k pestovateľom je v prípade tohto produktu aj spoločnosť YACAO založená v roku 1999. Úlohou jej 100 stálych zamestnancov je zaistiť vysokú kvalitu produkcie kakaa pre export, pomáhať drobným pestovateľom zlepšovať kvalitu ich života a garantovať skutočnú etiku spravodlivého obchodu. YACAO je prítomná vo všetkých dôležitých pestovateľských oblastiach a radí miestnym vo zvyšovaní kvality v každom kroku produkcie kakaa od pestovania po export. Prevádzkuje napríklad vlastnú škôlku s cenovo dostupnými sadenicami kakaovníkov.

Výroba bio kakaového prášku

Kakaové bôby, z ktorých je toto kakao vyrobené, vypestovali drobní farmári podľa pravidiel ekologického poľnohospodárstva a fair trade. Zo zozbieraných kakaových strukov získavajú kakaové bôby, ktoré 5-7 dní fermentujú vo veľkých nádržiach. Nasleduje cca päť dní sušenia na slnku. Potom sa zber ďalej čistí a preberá a po upražení drví na kakaovú drvinu, z ktorej sa odstraňujú uvoľnené šupky a tvrdý kľúčik. Drvina sa potom melie na kakaových mlynček a zo vzniknutej kakaovej hmoty sa následne lisuje kakaové maslo. Zvyšná sušina je kakaovým práškom, či už s vyšším alebo nižším obsahom tuku.

Zloženie: bio prírodný kakaový prášok s obsahom tuku 20-22%. Prášok nie je umelo dofarbovaný. Bez lepku, bez laktózy, vhodné pre vegánov.

Energetická hodnota: 1749 kJ/418 kcal
Tuky: 21,0 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 13,2 g
Sacharidy: 14,5 g
z toho cukry: 0,3 g
Vláknina: 31,0 g
Bielkoviny: 28,1 g
Sodík: 20 mg
Vápnik: 131 mg
Draslík: 2000 mg
Železo: 30 mg
pH: 5,2-6,2

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie