Bio kakaový prášok vysokotučný holandského typu, 1 kg

Bio kakaový prášok zbavený kyslosti s vysokým obsahom kakaového masla. Skutočne krásne a vysoko kvalitné kakao takmer bez kadmia najmä z Dominikánskej republiky.

Skladom (>10 ks)
Kód: FO151006
16,80 € 15 € bez DPH 1,68 € / 100 g
Kategória: Bio kakaový prášok, bio kakao
Hmotnosť: 1.021 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 1000 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Bio CZ: Produkt ekologického zemědělství
Fairobchod: Fair trade garance Fairobchod

Kakaový prášok spracovaný starým a slávnym holandským procesom, teda alkalizáciou, ktorá kakao zbaví kyslosti, zlepší jeho rozpustnosť a stmaví farbu. Pre svoj plný obsah kakaového masla - celých 20-22%, čo je pri kakaovom prášku druhý najvyšší stupeň - osloví aj náročných cukrárov a milovníkov kakaa. Je vhodný na prípravu skutočne kakaových nápojov, na varenie aj pečenie. Vďaka tmavej farbe cesto dobre zafarbí a neobsahuje žiadny pridaný cukor.

Výberové kakao v bio kvalite, obchodované podľa pravidiel fair trade a s minimálnym obsahom kadmia. Tri podmienky, ktoré sme od nášho kakaa vyžadovali, aby sme ho boli ochotní ponúknuť ako skutočne to najlepšie. Minimálny obsah kadmia, ktoré je inak v kakau často prítomné, ho určuje aj na priamu spotrebu bez ďalších úprav.

Na rozdiel od bežných práškov je tento vyrobený z prvotriednych kakaových bôbov najmä odrody Hispaniola z Dominikánskej republiky. Také bôby sú aj v krajine pôvodu exkluzívnym tovarom, pretože export krajiny spolieha na bežný typ kakaovníkov Sánchez. Porovnanie so západoafrickým kakaom bez organického poľnohospodárstva, ktoré tvorí drvivú väčšinu svetovej produkcie a obchodu, snáď nie je potrebné rozoberať. Vďaka dlhodobému partnerstvu výrobcu s pestovateľmi kakaa v rámci fair trade prístupu a našej dlhodobej spolupráci sa potom môžete na vysokú kvalitu kakaového prášku spoľahnúť dlhodobo. Drobní farmári zo združenia COOPROAGRO a FUNDOPO v Dominikánskej republike si aj vďaka fair trade sadenice nových stromov pestujú sami v špeciálnej záhrade a ďalej ich rozváža na jednotlivé farmy.

Exkluzívny kakaový prášok najvyššej kvality s veľmi nízkym obsahom kadmia

Kakaovníky často rastú na sopečnej pôde, z ktorej do seba dobre akumulujú kadmium. Kakao s vyšším obsahom tohto ťažkého kovu tak musí prejsť ešte ďalším spracovaním. Vďaka cielenej práci v záhradách a špeciálnemu výberu však tento bio kakaový prášok prirodzene obsahuje len minimálne množstvo kadmia a je vhodný na priame použitie bez obáv. Európska komisia stanovila maximálny limit kadmia pre kakaové prášky v EÚ vo výške 0,6 mg/kg. Toto výnimočné kakao však podľa laboratórnej analýzy obsahuje len 0,38 mg/kg, teda 63 % stanoveného limitu.

Prosím, venujte tejto téme pozornosť. Aktuálne limity obsahu kadmia v kakaovom prášku a čokoláde platia v EÚ až od 1.1.2019. Pri našom hľadaní a vyberaní dodávateľa kakaového prášku sme sa pritom stretli aj s tým, že výrobca počíta s ďalším spracovaním produktu, a tak obsah kadmia vo svojom tovare nestráži a nepozná. Pri bežne dostupných kakaových práškoch sa pritom obsah kadmia neuvádza (nie je to povinné), ale z logiky produkcie a predajných cien je veľmi pravdepodobné, že snaha výrobcov cieli v lepšom prípade len na splnenie zákonného limitu a nič viac. Od roku 2022 platia aj limity pre max. obsah kadmia v hnojivách používaných v EÚ, čo dokazuje závažnosť veci a že sa oplatí priplatiť si za kvalitu potravín. 

Výberové kakao v bio kvalite obchodované podľa pravidiel fair trade

Jednotliví drobní pestovatelia kakaových bôbov určených na výrobu tohto kakaového prášku sú združení najmä v organizácii FUNDOPO v Dominikánskej republike. Tá bola založená v roku 2002 s 84 rodinami pestovateľov kakaa, ale dnes už má viac ako 2000 členov. 25% fairtradovej prémie vypláca priamo jednotlivým pestovateľom, 75% potom investuje do komunitných projektov ako bola v posledných rokoch výstavba akvaduktov pre 280 rodín, niekoľkých infraštruktúrnych budov, distribúcia nových sadeníc a rôzne opatrenia proti šíreniu Covid 19.

Súčasťou férovejšieho prístupu k pestovateľom je v prípade tohto produktu aj spoločnosť YACAO založená v roku 1999. Úlohou jej 100 stálych zamestnancov je zaistiť vysokú kvalitu produkcie kakaa pre export, pomáhať drobným pestovateľom zlepšovať kvalitu ich života a garantovať skutočnú etiku. YACAO je prítomná vo všetkých dôležitých pestovateľských oblastiach a radí miestnym vo zvyšovaní kvality v každom kroku produkcie kakaa od pestovania po export. Prevádzkuje napríklad vlastnú škôlku s cenovo dostupnými sadenicami kakaovníkov.

 

Zloženie : bio alkalizovaný kakaový prášok s obsahom tuku 20-22%. Prášok nie je umelo dofarbovaný. Bez lepku, bez laktózy, vhodné pre vegánov.
Uchovávajte v chlade a suchu.

Energetická hodnota: 1615 kJ/386 kcal
Tuky: 21,0 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 13,2 g
Sacharidy: 12,4 g
z toho cukry: 0,3 g
Bielkoviny: 22,3 g
Sodík: 20 mg
pH: 6,5-7,6

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu