Tibetský handrový betlehem z 11 postáv

Nádherných 11 postáv ručne ušitých z bavlny a vypchaných čistou ovčou vlnou ženami, ktoré utiekli z Tibetu do Dharamsaly. Betlehem, v ktorom rezonuje podobný príbeh narodenia Krista.

Položka bola vypredaná…
Dlhodobo nedostupné
Kód: 4BETLEM
90,73 € 74,98 € bez DPH 90,73 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.5 kg
Položka bola vypredaná…

Keď sa Ježiš v Betleheme narodil, prišli sa mu pokloniť Traja králi a Pannu Máriu a jej muža sv. Jozefa varovali, že kráľ Herodes sa chystá všetky malé deti v krajine vyvraždiť. Celá rodina preto pred týmto nebezpečenstvom utiekla do Egypta. Aj ženy, ktoré postavy tohto betlehemu ručne vyrobili, museli utiecť. Ušli pred čínskym útlakom z Tibetu do indickej Dharamsaly, exilového sídla dalajlámu.

Postavičky sú ručne vyrobené zo 100% bavlny, vyplnená 100% čistou himalájskou ovčou vlnou a oblečené do bavlnených látok s prímesou syntetiky. Vlasy sú vyrobené z prameňov čistej ovčej vlny.
Betlehem z unikátneho projektu Dolls4Tibet, ktorý sme pre vás priviezli bez akýchkoľvek prostredníkov z mesta hostiaci exilové Ústredie tibetskej správy, kde ju vyššie spomínané ženy šijú podľa pravidiel fair trade.

Bábiky od Dolls4Tibet nie sú len darčekom pre tých, ktorí ich dostanú, ale aj pre tých, ktorí ich vyrábajú. Každá postava je úspechom svojho tvorcu, jedinečnou hračkou a vzácnou pripomienkou ohrozenej identity Tibetu. Každý kus je originál, žiadne dve bábiky nie sú rovnaké a vzájomne sa líšia farbami, veľkosťou, aj vzorom svojho oblečenia.

Betlehem tvorí Svätá rodina, Traja králi, dve ovečky s dvoma pastiermi, kravička a somár.
Výška ľudských postáv 9,0 - 9,5 cm; zvieratá 6,5 – 8,5 cm.

Ručná výroba látkových fair trade bábik Dolls4Tibet

Dielňa Dolls4Tibet je malý, sebestačný sociálny podnik, ktorý sa riadi princípmi fair trade a zaisťuje ľuďom zdravé pracovné prostredie. Podporuje medzikultúrne porozumenie a sociálne začlenenie, čo je dôležitý aspekt života utečencov v cudzej krajine.

Každý účastník začína v dielni pracovať po boku skúsených krajčírok a postupne, krok za krokom, študuje proces výroby. Samozrejmosťou je flexibilný pracovný čas a výučba s ohľadom na existujúce zručnosti a potenciál krajčírky.

Mnohé z nich majú "dobré oko" a základné skúsenosti so šitím vychádzajúci z tradičnej výchovy v rodine. Také ženy sa môžu celý proces výroby bábik naučiť už za 3 mesiace. Používaním čistej himalájskej ovčej vlny vo svojich produktoch navyše podporujú miestnych chovateľov oviec a spracovateľov ovčej vlny.

Samostatné ušitie krásnej bábiky je vďačná aktivita, ktorá dáva pocit istoty a úspechu ženám, ktorým tu, v cudzom prostredí, často chýba sebaúcta, a tiež základné komunikačné schopnosti.  

Sociálny rozmer fair trade dielne Dolls4Tibet

Mnoho žien, ktoré prichádza do severoindickej Dharamsaly je vo vážnej finančnej núdzi a veľmi túži po práci. Chýba im ale formálne vzdelanie a bývajú už dlho nezamestnané. Najmä novo prichádzajúci tibetskej utečencov ťažko hovoria hindsky alebo anglicky, a tak majú len malú šancu získať zamestnanie. Indické ženy zas mávajú náročné domáce záväzky, ktoré je ťažké kombinovať s pracovnými úväzkami.

Dolls4Tibet je pre ženy z Tibetu veľmi atraktívnym podnikom, pretože umožňuje utečencom emocionálne spojenie s ich domovinou prostredníctvom tradičnej výroby. Bábiky uchovávajú časť ohrozenej tibetskej kultúry živú a pomáhajú ju propagovať vo svete.

Dielňa Dolls4Tibet si chráni neformálnu atmosféru, a pretože výroba bábik vyžaduje tímovú prácu, je tu ľahšie prekonať počiatočné zábrany aj jazykovú bariéru. V zmysluplnom, príjemnom a podpornom domácom prostredí tak ženy získavajú nové zručnosti, prácu aj sebavedomie.

Vidíme, ako v našich krajčírkach rastie pocit vlastnej hodnoty a sebadôvery. Keď niekto ocenia bábiku, ktorú vyrobili, ich oči a úsmevy hovoria všetko. Zručnosti, ktoré u nás získajú, ich posilňujú; peniaze, ktoré si zarobia, znamenajú novo nájdenú nezávislosť; a ich sociálne interakcie naprieč rozmanitou komunitou prospieva nášmu tímu aj miestne spoločnosti. “ Hovoria Mona Bruchmann a Karma Sichoe, ktoré projekt Dolls4Tibet v máji 2007 založili.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu