Kalabasa a bombilla na maté z Brazílie, 325 ml

Nevyhnutný komplet pre tradičný spôsob pitia maté v podobe zdobenej kalabasy ručne vyrezanej z tekvice, kovovej slamky s ozdobou a sitkom a stojanom.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: EL205315
27,91 € 23,07 € bez DPH 27,91 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.17 kg
Hmotnost: 325 ml
Objem: 325 ml
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka bola vypredaná…

Naše maté chutí výborne aj v africkom hrnčeku , ale ako pravoverní milovníci maté vedia, nie je to ono. Tradičný národný nápoj obyvateľov Južnej Ameriky sa pristane piť z tradičnej nádoby vyrábanej po stáročia z rôznych druhov tekvíc. Kalabasy boli dôležitou súčasťou rituálov miestnych domorodcov a slúžili aj ako nádoby na vodu a rôzne esencie. Dnes sa vyrába aj z radu iných materiálov a pre svoje zdobenie ide niekedy o veľmi drahé a cenné kusy.

Nevyhnutným príslušenstvom je potom bombilla, čiže slamka so zabudovaným sitkom, ktoré bránia nasatiu lístkov maté z kalabasy. Bez obáv tak môžete dolievať a popíjať maté po celý deň tak, ako juhoamerickí indiáni.

Ručné práce z prírodného materiálu – každý kus je jedinečný originál a môže sa líšiť tvar, veľkosť, farby a hlavne kresba; všetko závisí od samotnej tekvice, z ktorej je kalabasa vyrobená, a kreativite autora. Upozorňujeme, že na každej kalabase je úplne iný obrázok.
Vyrobili ľudia zo združenia COPERMATE v Brazílii, ktorí pestujú a spracovávajú aj samotné maté v našej ponuke.

Výška kalabasy: 12 cm.
Objem kalabasy: 325 ml.

Ručne vyrobená v Brazílii v rámci Fair Trade projektu

Tento set na pitie maté, rovnako ako maté samotné, vyrábajú a pestujú drobní remeselníci a poľnohospodári Copermate v brazílskom štáte Paraná. Zariadenie na jeho spracovanie má v spoločnom vlastníctve asi 200 osadníkov, ktorým maté dodáva ďalších 400 drobných pestovateľov v okolí.

Tí sú súčasťou hnutia Movimento Sem Terra (MST), čiže Hnutie bezzemkov, ktoré v 80. rokoch zaistilo legálne osídlenie nevyužitých pozemkov v Brazílii av roku 1991 za to získalo Alternatívnu Nobelovu cenu (udeľuje švédska nadácia Ceny za správny život s cieľom oceniť tie oblasti ľudskej činnosti, na ktorej oficiálna Nobelova cena nepamätá).

Jadrom hnutia MST sú práve novo zakladané osady, tzv. Assentamentos, v ktorých osadníci spravujú spoločne obývané územie a vyrábajú rôzne poľnohospodárske produkty. Na mnohých miestach sa podarilo vystavať profesionálne závody schopné nielen vlastnej obživy, ale aj exportu. A jedným z takýchto miest je aj družstvo Copermate, ktorého maté ponúkame a odporúčame aj tento set kalabasy a bombily.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu