Veľkonočné vajíčko z mastenca z Kene, 6 cm

Očarujúce škvrnité veľkonočné vajíčka z mastenca v rôznych farbách, ktoré sa úžasne hodia ako dekorácia na veľkonočný stôl alebo ako malý darček koledníkom.

Skladom (1 ks)
Kód: CO212141
4,38 € 3,62 € bez DPH 4,38 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.5 kg
Contigo: Fair trade garance Contigo

Očarujúce škvrnité veľkonočné vajíčka z mastenca, ktoré sa úžasne hodia ako dekorácia na veľkonočný stôl alebo ako malý darček koledníkom do veľkonočného koša.   Jemné škvrny dodávajú vajcu prirodzený vzhľad. Môžete vyberať zo 6 rôznych farieb; svoju preferenciu, prosím, uveďte do poznámky a my Vám v rámci aktuálnych skladových zásob vyjdeme v ústrety.

Mastenec je starostlivo ručne vyrezávaný, maľovaný a leštený v oblasti Kisii v Keni.   Každý kus je jedinečný originál a môže sa navzájom líšiť tvarom, veľkosťou alebo farbou.   Štruktúra a kresba prírodného kameňa môže byť viditeľná aj po nafarbení (malé žilky, tieňovanie, tmavé škvrny).   Tieto vlastnosti patria prírodnému kameňu a nejedná sa o vadu.

Ručne vyrezaná v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Vajíčko vyrobili drobní remeselníci malej súkromnej spoločnosti Afrikiko v dedine Tabaka, vzdialenej asi 30 km juhozápadne od mesta Kisii v rovnomennom kraji. Tak sa volá aj miestny kameň mastenec, ktorý sa tu nachádza v rôznej tvrdosti aj odtieňoch, a používa sa pre najrôznejšie výrobky.
 
Spoločnosť Afrikiko Muriuki Njeru bola založená v roku 1995 a jej prvým zákazníkom v rovnakom roku bol práve európsky importér, od ktorého tento tovar dnes nakupujeme aj my. Spoločnosť mohla ponúknuť prácu 22 ľuďom zo 6 rodín v dedine a čoskoro tiež najala 3 dizajnérov Daniela, Shema a Mosesa. Napriek veľkým exportným úspechom vo svete ju stretli neľahké ťažkosti v podobe dramatických nepokojov v oblasti v roku 2007 a komplikácie spojené s chorobou covid-19 v roku 2020, kedy udržanie výroby záviselo od súkromných zdrojov podporovateľov projektu.
 
Dnes je Afrikiko najdôležitejším zamestnávateľom pre remeselníkov z mastenca v Tabake av mieri tu vedľa seba pracujú ľudia z etnických skupín Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálych zamestnancov a pracuje so 120-150 lámačmi kameňa (vrátane žien), 137 ženami a 3 mužmi v oblasti umývania a brúsenia mastenca, 48 žien a 32 mužov kameň farbí a 56 mužov a 4 ženy do výrobkov rýja drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externe s ďalšími 8 dielňami napríklad aj na práci s drevom.
Spoločnosť je členom KEFAT (kenská federácia pre alternatívny obchod) a spĺňa kritériá FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS spoločnosti Contigo, ktorá označuje partnerov, ktorí prekonali všeobecné požiadavky Fairtrade International a sú príkladom pre ostatných. Okrem vylúčenia detskej a nútenej práce spoločnosť zaisťuje slušné pracovné podmienky, zodpovedajúci plat s platenou dovolenkou, príplatky za nadčas, bonusy za vysokú kvalitu a podiel na zisku spoločnosti. Zamestnanci však môžu využívať aj bezplatnú základnú starostlivosť v miestnej nemocnici a výhody plynúce zo zdravotného poistenia pri domácej starostlivosti. Dôležité je tiež posilňovanie žien - sú zodpovedné za kontrolu kvality, zastávajú vedúce pozície a sú školené a zamestnávané aj v gravírovaní, ktoré je v Keni tradične mužskou doménou.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie