Veľkonočné vajíčko z mastenca z Kene, 6 cm

Očarujúce škvrnité veľkonočné vajíčka z mastenca v rôznych farbách, ktoré sa úžasne hodia ako dekorácia na veľkonočný stôl alebo ako malý darček koledníkom.

Vypredané
Kód: CO212141
4,38 € 3,62 € bez DPH 4,38 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.5 kg
Contigo: Fair trade garance Contigo

Očarujúce škvrnité veľkonočné vajíčka z mastenca, ktoré sa úžasne hodia ako dekorácia na veľkonočný stôl alebo ako malý darček koledníkom do veľkonočného koša.   Jemné škvrny dodávajú vajcu prirodzený vzhľad. Môžete vyberať zo 6 rôznych farieb; svoju preferenciu, prosím, uveďte do poznámky a my Vám v rámci aktuálnych skladových zásob vyjdeme v ústrety.

Mastenec je starostlivo ručne vyrezávaný, maľovaný a leštený v oblasti Kisii v Keni.   Každý kus je jedinečný originál a môže sa navzájom líšiť tvarom, veľkosťou alebo farbou.   Štruktúra a kresba prírodného kameňa môže byť viditeľná aj po nafarbení (malé žilky, tieňovanie, tmavé škvrny).   Tieto vlastnosti patria prírodnému kameňu a nejedná sa o vadu.

Ručne vyrezaná v Keni v rámci Fair Trade projektu Afrikiko

Vajíčko vyrobili drobní remeselníci malej súkromnej spoločnosti Afrikiko v dedine Tabaka, vzdialenej asi 30 km juhozápadne od mesta Kisii v rovnomennom kraji. Tak sa volá aj miestny kameň mastenec, ktorý sa tu nachádza v rôznej tvrdosti aj odtieňoch, a používa sa pre najrôznejšie výrobky.
 
Spoločnosť Afrikiko Muriuki Njeru bola založená v roku 1995 a jej prvým zákazníkom v rovnakom roku bol práve európsky importér, od ktorého tento tovar dnes nakupujeme aj my. Spoločnosť mohla ponúknuť prácu 22 ľuďom zo 6 rodín v dedine a čoskoro tiež najala 3 dizajnérov Daniela, Shema a Mosesa. Napriek veľkým exportným úspechom vo svete ju stretli neľahké ťažkosti v podobe dramatických nepokojov v oblasti v roku 2007 a komplikácie spojené s chorobou covid-19 v roku 2020, kedy udržanie výroby záviselo od súkromných zdrojov podporovateľov projektu.
 
Dnes je Afrikiko najdôležitejším zamestnávateľom pre remeselníkov z mastenca v Tabake av mieri tu vedľa seba pracujú ľudia z etnických skupín Luo, Kisii a Kikuju. Má 47 stálych zamestnancov a pracuje so 120-150 lámačmi kameňa (vrátane žien), 137 ženami a 3 mužmi v oblasti umývania a brúsenia mastenca, 48 žien a 32 mužov kameň farbí a 56 mužov a 4 ženy do výrobkov rýja drobné ornamenty. K tomu spolupracuje externe s ďalšími 8 dielňami napríklad aj na práci s drevom.
Spoločnosť je členom KEFAT (kenská federácia pre alternatívny obchod) a spĺňa kritériá FTA PLUS = Fairtrade Approved PLUS spoločnosti Contigo, ktorá označuje partnerov, ktorí prekonali všeobecné požiadavky Fairtrade International a sú príkladom pre ostatných. Okrem vylúčenia detskej a nútenej práce spoločnosť zaisťuje slušné pracovné podmienky, zodpovedajúci plat s platenou dovolenkou, príplatky za nadčas, bonusy za vysokú kvalitu a podiel na zisku spoločnosti. Zamestnanci však môžu využívať aj bezplatnú základnú starostlivosť v miestnej nemocnici a výhody plynúce zo zdravotného poistenia pri domácej starostlivosti. Dôležité je tiež posilňovanie žien - sú zodpovedné za kontrolu kvality, zastávajú vedúce pozície a sú školené a zamestnávané aj v gravírovaní, ktoré je v Keni tradične mužskou doménou.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu