Bio sušená trstinová šťava panela z Paraguaja, 500 g

Niečo zvláštne medzi prírodnými sladidlami - sušená šťava z vylisovanej cukrovej trstiny s obsahom melasy, šetrne spracovaná len odparením vody.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: WP746222
4,27 € 3,81 € bez DPH 8,54 € / 1 kg
Kategória: Trstinový a kokosový cukor
Hmotnosť: 0.509 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 500 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Naturland Fair: Certifikace Naturland Fair
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Welt Partner: Fair trade garance Welt Partner
Položka bola vypredaná…

Sušená trstinová šťava Panela, či tiež Rapadura, je vlastne prírodný trstinový cukor, ktorý sa získava v niekoľkých krokoch odparovaním vody zo šťavy, ktorá vyteká pri drvení a lisovaní cukrovej trstiny, v tomto prípade ekologicky pestovanej. Tej sa hovorí Guarapo alebo guarapa. Podobne ako nekryštalizovaný trstinový cukor z našej ponuky neprechádza vzniknutá hmota kryštalizáciou, ale prelieva sa, drví a presieva cez sitá. Získava tak jemnú konzistenciu, ktorú tvoria skôr drobné valounky ako kryštály.

Pre svoj prirodzene vysoký obsah melasy je bio panela výživovo bohatší produkt ako trstinový cukor. Hlavnou zložkou zostáva sacharóza (75-85 % hmotnosti), v menšej miere glukóza a fruktóza. Vitamíny zastupuje hlavne vitamín A, niektoré vitamíny zo skupiny B a vitamíny C, D a E. Z minerálov sú najviac obsiahnuté vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, meď, zinok a mangán.

Panela má karamelovú farbu a taktiež nenapodobiteľnú karamelovú chuť melasy s jemnými sladovými tónmi, pripomína včelí med. V kuchyni sa často využíva na pečenie, ale aj do nepečených dezertov, náplní a na kaše či palacinky. Je obľúbená a cenená do rôznych nápojov, džúsov, čajov, marmelád, sušienok, dezertov atď. Milovníci kávy si všimli, že lyžička panely sa v káve okamžite rozpúšťa a podčiarkuje jej chuť a arómu. Neprebíja ju ako bežný cukor, ale rozvíja. Je skvelým zdrojom energie pri vyčerpaní a záťaži. Môžete nájsť aj informáciu, že panela má podobne ako včelí med upokojujúce účinky pri prechladnutí a podporuje vykašliavanie.

Fair trade bio trstinová šťava panela od družstva Manduvirá v Paraguaji

Arroyos y Esteros (po slovensky "potoky a močiare") je odľahlá oblasť v Paraguaji, kde žije asi 1750 členov malého farmárskeho družstva Manduvirá. Už od roku 1996 pestujú zeleninu a cukrovú trstinu podľa pravidiel ekologického poľnohospodárstva a od roku 2004 vyrába trstinový cukor vo vlastnom mlyne.

Na vlastné spracovanie sú obzvlášť hrdí, pretože v Paraguaji inak funguje monopolná sieť tovární a prevádzkovať vlastnú sa rovná malej revolúcii. V Paraguaji je bežné byť chudobný pestovateľ cukrovej trstiny závislý na cudzom mlyne.

Ako ale hovorí Natalia Nequi, manažérka z Manduvirá: „Fair trade otvára farmárom veľké príležitosti. Vďaka novým technológiám sme dokázali výrazne zlepšiť náš život. Vidieť hotový produkt je jedinečné! Bolo dobré na tomto úspechu tvrdo pracovať. „Valió la pena!“ Stálo to za to! "Zloženie: bio sušená šťava z cukrovej trstiny (100%). Bez lepku, vhodné pre vegánov.

Energetická hodnota: 1924 kJ/640 kcal
Tuky: 0 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 0 g
Sacharidy: 96 g
z toho cukry: 96 g
Bielkoviny: 0,6 g
Soľ: 0,07 g

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu