Bio arganový olej z Maroka, lisovaný za studena, 40 ml

Jeden z najvzácnejších, najcennejších a najdrahších olejov ručne lisovaný za studena ženami v Maroku, kde jedine rastie arganový strom a bráni tu rozširovaniu púšte.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EZ995317
7 € 6,25 € bez DPH 17,50 € / 100 ml
Kategória: Medy a oleje
Hmotnosť: 0.103 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 40 ml
Objem: 40 ml
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Mimoriadne hodnotný bio arganový olej za studena ručne lisovaný v Maroku podľa pravidiel fair trade. Arganový olej, či marocké zlato, je dnes jedným z najvzácnejších, najcennejších a najdrahších olejov na svete. Používa sa v kozmetike a pre svoju intenzívnu vôňu a chuť po mandliach a orechoch aj vo vycibrenej kuchyni. Je veľmi cenný a po celom svete stále obľúbenejší, niekedy zaradený medzi tzv. superpotraviny.

Región Sous (Sus, Suss, Souss or Sousse) v juhozápadnom Maroku je geologicky údolná panva rieky Sous ( Asif en Sus ), ktorá oddeľuje púšť Saharu od hôr Atlasu. Je jednou z najúrodnejších oblastí Maroka a tiež domovom jedného z najstarších druhov drevín na svete - arganového stromu (slovensky argánia tŕnistá, latinsky Argania spinosa ), ktorý ako endemit nerastie nikde inde na svete než práve tu. Aj preto toto jedinečné stanovište chráni od roku 1998 UNESCO zriadením biosférickej rezervácie Arganeraie.

Arganové stromy môžu žiť dlhšie ako 200 rokov a od nepamäti utvárajú miestnu lokalitu, tvoria prirodzenú ochrannú bariéru proti rozširovaniu púšte, sú dôležitou súčasťou kultúry berberských národov a hrajú dôležitú socio-ekonomickú úlohu, pretože zaisťujú živobytie viac ako 3 miliónom miestnych. Arganový olej bol cennou komoditou už v 13. storočí, ale najmä kvôli rozširovaniu poľnohospodárskej pôdy na iné účely bola asi tretina plochy arganového lesa v minulom storočí zničená.

Výroba a účinky arganového oleja

Semená stromu sú skryté v jeho plodoch a exkluzívny olej z nich podľa starej tradície získavajú miestne ženy starostlivou ručnou prácou. Berberské ženy plody tradičným postupom melú na kamenných mlynčekoch a na 1 liter arganového oleja spotrebujú asi 30 kg plodov; teda úrodu 4-5 stromov. Na porovnanie, na výrobu 1 litra olivového oleja sa spotrebuje len asi 5 kg olív. Získanie 1 litra arganového oleja tak znamená až 20 hodín práce.

Na potravinárske účely sa semená najprv pražia, olej má preto tmavšiu farbu, výraznejšiu arómu a chuť mandlí a orechov. Je veľmi výživný, antioxidantu vitamínu E obsahuje podľa niektorých zdrojov 2x viac ako olej olivový, a má množstvo blahodarných účinkov, ako je stabilizácia hladiny cholesterolu v krvi. Je súčasťou tradičných marockých raňajok pri výrobe amlou, teda krému na natieranie na chlieb z arganového oleja, drvených mandlí a medu.

V kozmetickom priemysle je arganový olej nazývaný elixírom mladosti pre pokožku a cenený pre vysoký podiel účinných látok (tokoferoly, karotén, esenciálne mastné kyseliny vitamín A, E a F).

Bio arganový olej z fair trade projektu v Maroku

Tento bio arganový olej pochádza od asi 250 žien zo združenia Targanine, ktoré založila v roku 1996 pani Zoubida Charrouf, univerzitná profesorka z Rabatu, ktorá už mnoho rokov bojuje za práva marockých žien – najmä na vidieku. Targanin je sieť 6 ženských družstiev, s celkom asi 600 členmi, ktorých cieľom je ochrana arganového lesa, jeho udržateľné využívanie a zapojenie miestnych ľudí.

Vďaka vyšším výkupným cenám v rámci fair trade ženy z Targanine nielen produkujú veľmi kvalitný arganový olej v bio kvalite, ale založili aj lesnú škôlku, znovu-zalesňovací program a vedú školiace programy, aby miestnym obyvateľom priblížili rôzne použitie arganového stromu a pomohli tak chrániť stromy v ich vlastnom záujme. Targanin využíva tradičné znalosti berberov a navyše podporujú integráciu prevažne berberských žien do marockej spoločnosti. Členstvo v družstve umožňuje aj negramotným ženám po prvýkrát v živote získať vlastný príjem, vzdelávať sa a emancipovať sa týmto spôsobom.

Zloženie: bio arganový olej lisovaný za studena 100%.
Skladujte v chlade a suchu, chráňte pred svetlom. Zákal či sediment nie je na závadu
.

Energetická hodnota: 3404 kJ/828 kcal
Tuky: 92 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 17,9 g
z toho mononenasýtené mastné kyseliny: 42,6 g
z toho polynenasýtené mastné kyseliny: 31,5 g

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu