Betlehem z mahagónového dreva z Tanzánie, 11 postáv, 20 cm

Veľký betlehem z 11 postáv ručne vyrezaných z luxusného mahagónového dreva v Tanzánii. Cenná práca z cenného afrického dreva v prírodnej podobe bez farbenia.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EZ160493
83,33 € 68,87 € bez DPH 83,33 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.72 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Exkluzívny betlehem zložený z 11 rôznych postáv vysokých až 20 cm (stojace postavy). Celý betlehem je ručne vyrezaný a vyleštený z cenného mahagónového dreva v Tanzánii.

Mahagón je veľmi dekoratívne drevo s výnimočnými vlastnosťami, ktoré patria medzi tie najcennejšie na svete. Pochádza z tropických stromov amerického rodu Swietenia a afrického Khaya , u ktorého sú len ťažko rozlíšiteľné letokruhy. Mahagón sa využíva najmä na výrobu luxusného nábytku, ale pre svoju tvrdosť a akustické vlastnosti aj na výrobu korpusov niektorých elektrických gitár. Pretože je veľmi odolné voči vode, využívalo sa skôr aj na stavbu lodí.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je jedinečný originál a vzájomne sa líšia kresbou dreva, jeho farbou, veľkosťou aj vlastným prevedením postáv.

Ručne vyrezaný betlehem v rámci Fair Trade projektu v Tanzánii

Akciová spoločnosť Mikono znamená vo svahilčine "ruky" a vznikla v roku 1996 privatizáciou štátneho tanzánskeho podniku Handico. 80 % akcií pritom prevzali zamestnanci a výrobcovia, ktorí sa tak teraz môžu presadiť na všetkých úrovniach spoločnosti. Výbor spoločnosti volí valné zhromaždenie všetkých členov demokratickým spôsobom každé tri roky. Každodennú prevádzku potom zaisťuje 8 zamestnancov, z ktorých 6 sú ženy.
Spoločnosť Mikono predáva približne 25 % svojho tovaru v dvoch vlastných obdhociach priamo v Tanzánii a 75 % produkcie exportuje, najmä v rámci fair trade, do celého sveta. Je zároveň jedným z najväčších vývozcov tradičných tanzánskych remesiel.
Mikono dnes spolupracuje s približne 400 drobnými výrobcami tovaru (asi 40 % tvoria ženy), ktorí sú roztrúsení po celej krajine. Hoci sa hlási k 120 rôznym etnickým skupinám, v Mikone zdieľajú spoločné hodnoty, kultúru i jazyk Kiswahili.
Väčšinou sa jedná o ekonomicky znevýhodnených remeselníkov, ale aj o osoby so zdravotným postihnutím. Najčastejšie spolupracujú v rámci tzv. svojpomocných skupín, ktoré sa podľa regiónu a etnika špecializujú na konkrétne tradičné remeslo, ako je rezbárstvo, keramika, alebo košikárstvo. Často pracujú doma, pričom pomáhajú aj ďalší členovia rodiny, prípadne viac výrobcov spoločne zdieľajú malú dielňu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu