Betlehem z ebenového dreva z Tanzánie, 11 postáv, 20 cm

Veľký betlehem z 11 postáv ručne vyrezaných z luxusného ebenového dreva v Tanzánii. Cenná práca z cenného tvrdého dreva v prírodnej podobe bez farbenia.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EZ160081
102,77 € 84,93 € bez DPH 102,77 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.5 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Exkluzívny betlehem zložený z 11 rôznych postáv vysokých až 20 cm (stojace postavy). Betlehem je ručne vyrezaný z cenného ebenového dreva v Tanzánii.

Eben je veľmi tvrdé a ťažké drevo zo stromov čeľade ebenovitých, ktoré rastú v tropických lesoch Afriky, Ázie a Indonézie. Zrelosť eben dosahuje podľa druhu a miesta vo veku 60-200 rokov a vďaka svojej hustote sa potápa vo vode. Všetky druhy majú šedobielu biel a tmavé, niekedy až čierne jadro. Pre svoju vysokú tvrdosť je len ťažko obrobiteľné, ale dobre sa leští.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je jedinečný originál a vzájomne sa líšia kresbou dreva, jeho farbou, veľkosťou aj vlastným prevedením postáv.

Ručne vyrezaný betlehem v rámci Fair Trade projektu v Tanzánii

Akciová spoločnosť Mikono znamená vo svahilčine "ruky" a vznikla v roku 1996 privatizáciou štátneho tanzánskeho podniku Handico. 80 % akcií pritom prevzali zamestnanci a výrobcovia, ktorí sa tak teraz môžu presadiť na všetkých úrovniach spoločnosti. Výbor spoločnosti volí valné zhromaždenie všetkých členov demokratickým spôsobom každé tri roky. Každodennú prevádzku potom zaisťuje 8 zamestnancov, z ktorých 6 sú ženy.
Spoločnosť Mikono predáva približne 25 % svojho tovaru v dvoch vlastných obdhociach priamo v Tanzánii a 75 % produkcie exportuje, najmä v rámci fair trade, do celého sveta. Je zároveň jedným z najväčších vývozcov tradičných tanzánskych remesiel.
Mikono dnes spolupracuje s približne 400 drobnými výrobcami tovaru (asi 40 % tvoria ženy), ktorí sú roztrúsení po celej krajine. Hoci sa hlási k 120 rôznym etnickým skupinám, v Mikone zdieľajú spoločné hodnoty, kultúru i jazyk Kiswahili.
Väčšinou sa jedná o ekonomicky znevýhodnených remeselníkov, ale aj o osoby so zdravotným postihnutím. Najčastejšie spolupracujú v rámci tzv. svojpomocných skupín, ktoré sa podľa regiónu a etnika špecializujú na konkrétne tradičné remeslo, ako je rezbárstvo, keramika, alebo košikárstvo. Často pracujú doma, pričom pomáhajú aj ďalší členovia rodiny, prípadne viac výrobcov spoločne zdieľajú malú dielňu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu