Betlehem v stajni s kôrou z olivového dreva z Palestíny, 8 cm

Malý betlehem so zvyškom kôry ručne vyrezaný z olivového dreva v dielni blízko Betlehema na postavenie na podložku.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EL475725
14,82 € 12,25 € bez DPH 14,82 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.062 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka bola vypredaná…

Malý betlehem ručne vyrezaný z cenného olivového dreva v starej Palestíne. Drevo po obvode má ponechanú svoju kôru, čo pôsobí prírodne a pripomína vek olivového dreva. Široká plochá základňa umožňuje stabilné postavenie na akúkoľvek podložku.

Tradícia a umenie výroby z olivového dreva je v Palestíne stará tisíce rokov ao livové drevo na výrobu tohto betlehemu pochádza z miestnych olivovníkov. Ide o pomerne zložitý proces, ktorý si vyžaduje mnoho skúseností. Remeselníci najskôr dajú malému kúsku dreva hrubý, abstraktný tvar. Následne vystupujú presnými rezy jednotlivé postavy a tváre a sú spracované detaily. Nakoniec sú postavy vybrúsené brúsnym papierom, aby sa odstránili nerovnosti a výrobok je nalakovaný.

Spravodlivo zaplatená ručná práca z prírodného materiálu - každý kus je jedinečný originál a medzi sebou sa drobne líši kresbou dreva, jeho farbou, dizajnom aj veľkosťou.

Rozmery: cca 7,3 x 5,3 x 8 cm (š xhxv).

Ručne vyrezaný v Palestíne v rámci Fair Trade projektu

Podobne ako iné osady na Západnom brehu je aj Beith Sahour, odkiaľ pochádza tento betlehem, izolovaný od zvyšku sveta. Len doručenie obyčajnej pošty tu trvá aj šesť týždňov. V dobrých časoch chodilo do malých obchodov remeselníkov mnoho zákazníkov. V čase krízy, kvôli nestabilnej politickej situácii, je však prístup zákazníkov k tovaru veľmi ťažký, často až nemožný.
V polovici 80. rokov preto palestínski umelci spojili svoje sily a postavili sa rastúcemu izraelskému tlaku na ich izoláciu. Založili organizáciu HolyLand Handicraft Cooperative Society (so sídlom práve v Beith Sahour), ktorá zaisťuje prístup na zahraničný trh prostredníctvom spolupráce s Fair Trade organizáciami v Európe.
Drevo pochádza iba z miestnych olivovníkov a výrobky z neho sú hlavným produktom „našich“ remeselníkov. Jedným z nich je aj Ashraf Jaraiseh, ktorý otvoril svoju dielňu v roku 1991 a dnes zamestnáva dvoch ďalších ľudí. Spoločne vyrába mnoho rôznych výrobkov z olivového dreva ako sú kríže, figúrky, vianočné ozdoby, betlehémy alebo postieľky.  

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu