Závesná búdka z Bali, bambusová, 23 cm

Závesná búdka pre vtáčiky v kombinácii bambusu a odklápacej striešky z kokosového orecha ručne vyrobená na Bali v Indonézii. Vstupný otvor s priemerom cca 3,5 cm.

Položka bola vypredaná…
Dlhodobo nedostupné
Kód: MT012309
9,44 € 7,80 € bez DPH 9,44 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.6 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Závesná búdka pre drobné vtáctvo z bambusu s priemerom cca 10 cm a strechy z kokosového orecha, ktorú je možné čiastočne odklopiť. Ručne vyrobená v dedine Abuan na ostrove Bali v Indonézii podľa pravidiel fair trade.

Rozmery: výška búdky bez povrázka je cca 23 cm, šírka cca 16 cm, vstupný otvor má priemer cca 3,5 cm.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a môže sa líšiť tvarom, veľkosťou aj farbami

Vtáčia búdka ručne vyrobená na Bali v rámci Fair Trade projektu

Cieľom Mitra Bali je propagovať tradičné indonézske remeslo a pomocou Fair Trade podporiť miestnych drobných remeselníkov v ich práci. Nejde však iba o marketing a export. Mitra Bali otvorila aj projektové centrum, kde výrobcom umožňuje využiť knižnicu, navštevovať workshopy a konzultovať svoje zámery s dizajnérmi. Ľudia tak získavajú znalosti o výrobných technikách, využití ekologických surovín aj bezpečnosti výrobného procesu a majú podporu aj v inováciách a vývoji nového tovaru.

Mitra Bali bola založená v máji 1993 a dnes spolupracuje s 26 remeselnými dielňami, ktoré tvoria spravidla 2-12 výrobcov. Celkom tak pracuje so 130 ľuďmi – 68 mužmi a 62 ženami. 35 % z nich navštevovalo len základnú školu, 60 % má stredné vzdelanie a 5 % vzdelanie vyššie.

Otváranie ďalších spôsobov zárobku ľudí na vidieku je dôležité najmä s ohľadom na obchodnú izoláciu, ktorej drobní producenti na ostrove čelia. Zahraniční investori navyše situáciu zhoršujú svojimi projektmi turistickej infraštruktúry a veľkých poľnohospodárskych podnikov. Ľudia na vidieku im predávajú stále viac svojich pozemkov, pôda sa stráca a ľudia odchádzajú.

Rodinná remeselná produkcia ale znamená ďalší príjem k drobnému poľnohospodárstvu a fair trade ponúka dôstojný a spoľahlivý príjem za ich tovar. Napríklad v dedine Abuan v oblasti Bangli vzniklo v roku 2007 rezbárske družstvo Merta Sari Coop. Jeho dnes 26 členov žije hlavne z poľnohospodárstva, ale pracujú aj s drevom albesie a vyrezávajú rôzne výrobky, ktoré prostredníctvom Mitra Bali predávajú aj do zahraničia. Okrem toho majú prístup k drobným úverom a krízovej pomoci. Od Mitra Bali ľudia tiež môžu zadarmo získať sadenice stromov v rámci zalesňovacieho programu, ktorý tak produkuje aj zdrojový materiál na ich výrobu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu