Tibetská handrová bábika priateľstva Norbu

Norbu má vlasy pretkané červenou hodvábnou niťou a okolo hlavy omotané typicky tibetským spôsobom. Na sebe má jednoduchú tibetskú košeľu a vrecovité nohavice.

Skladom (2 ks)
Kód: 4NORBU
37,15 € 30,70 € bez DPH 37,15 € / 1 ks
Kategória: Fair trade handrové bábiky Dolls4Tibet
Hmotnosť: 0.5 kg

Bábika priateľstva je ručne vyrobeným vzácnym dielom so zjednodušenými rysmi tváre v súlade s pedagogickými zásadami rakúskeho filozofa Rudolfa Steinera (waldorfská škola). Je ručne vyrobená zo 100% bavlny, vyplnená 100% čistou himalájskou ovčou vlnou a oblečená do bavlnených látok s prímesou syntetiky. Vlasy sú vyrobené z prameňov čistej ovčej vlny a celý odev bábiky je možné vyzliecť.

Norbu má vlasy pretkané červenou hodvábnou niťou a okolo hlavy omotané typicky tibetským spôsobom. Na sebe má jednoduchú tibetskú košeľu a vrecovité nohavice. Uchováva a prezentuje tak ohrozenú tibetskú kultúru. Na ruke má priviazanú visačku, na ktorej sa vám anglicky predstaví spolu s menom krajčírky, ktorá bábiku ušila.

Exkluzívna látková bábika z unikátneho projektu Dolls4Tibet, ktorú sme pre vás priviezli priamo z indickej Dharamsaly bez akýchkoľvek prostredníkov. V meste, hostiacom exilové Ústredie tibetskej správy, ju podľa pravidiel fair trade ručne šijú ženy, ktoré sem podobne ako dalajláma utiekli pred čínskym útlakom z Tibetu.

Nemyslia ale len na seba, bábiky inšpirované waldorfskou filozofiou vzdelávania sú zámerne jednoduché, aby si s nimi deti mohli rozvíjať predstavivosť a kreatívnu hru. Bábiky teda nemajú žiadne funkcie, majú jednoduchý neutrálny výraz na tvári a nohy aj paže sú mäkké.
Tieto Steiner bábiky či Waldorf bábiky pomáhajú aj v ordináciách detských psychológov po celom svete, kde ako terapeutické bábiky pomáhajú malým pacientom vyjadriť viac, než dokážu povedať slovami. Bábiky od Dolls4Tibet nie sú len darčekom pre tých, ktorí ich dostanú, ale aj pre tých, ktorí ich vyrábajú.

Každá bábika má svoju vlastnú osobnosť a je úžasným úspechom svojho tvorcu. Je úplne jedinečnou hračkou a vzácnou pripomienkou ohrozenej identity Tibetu. Každý kus je originál, žiadne dve bábiky nie sú rovnaké a vzájomne sa líšia farbami, veľkosťou, aj vzorom svojho oblečenia.

Niektoré bábiky sú zdobené drobnými korálkami či mašličkami, a nie sú tak vhodné na samostatnú hru malých detí. Prosíme, venujte svojim deťom pri hre pozornosť.

Bábiku samotnú je možné čistič mokrou hubkou, jej oblečenie potom ručne vo vlažnej až teplej vode.

Veľkosť cca 28 cm.  

Ručná výroba látkových fair trade bábik Dolls4Tibet

Dielňa Dolls4Tibet je malý, sebestačný sociálny podnik, ktorý sa riadi princípmi fair trade a zaisťuje ľuďom zdravé pracovné prostredie. Podporuje medzikultúrne porozumenie a sociálne začlenenie, čo je dôležitý aspekt života utečencov v cudzej krajine.

Každý účastník začína v dielni pracovať po boku skúsených krajčírok a postupne, krok za krokom, študuje proces výroby. Samozrejmosťou je flexibilný pracovný čas a výučba s ohľadom na existujúce zručnosti a potenciál krajčírky.

Mnohé z nich majú "dobré oko" a základné skúsenosti so šitím vychádzajúci z tradičnej výchovy v rodine. Také ženy sa môžu celý proces výroby bábik naučiť už za 3 mesiace. Používaním čistej himalájskej ovčej vlny vo svojich produktoch navyše podporujú miestnych chovateľov oviec a spracovateľov ovčej vlny.

Samostatné ušitie krásnej bábiky je vďačná aktivita, ktorá dáva pocit istoty a úspechu ženám, ktorým tu, v cudzom prostredí, často chýba sebaúcta, a tiež základné komunikačné schopnosti.  

Sociálny rozmer fair trade dielne Dolls4Tibet

Mnoho žien, ktoré prichádza do severoindickej Dharamsaly je vo vážnej finančnej núdzi a veľmi túži po práci. Chýba im ale formálne vzdelanie a bývajú už dlho nezamestnané. Najmä novo prichádzajúci tibetskej utečencov ťažko hovoria hindsky alebo anglicky, a tak majú len malú šancu získať zamestnanie. Indické ženy zas mávajú náročné domáce záväzky, ktoré je ťažké kombinovať s pracovnými úväzkami.

Dolls4Tibet je pre ženy z Tibetu veľmi atraktívnym podnikom, pretože umožňuje utečencom emocionálne spojenie s ich domovinou prostredníctvom tradičnej výroby. Bábiky uchovávajú časť ohrozenej tibetskej kultúry živú a pomáhajú ju propagovať vo svete.

Dielňa Dolls4Tibet si chráni neformálnu atmosféru, a pretože výroba bábik vyžaduje tímovú prácu, je tu ľahšie prekonať počiatočné zábrany aj jazykovú bariéru. V zmysluplnom, príjemnom a podpornom domácom prostredí tak ženy získavajú nové zručnosti, prácu aj sebavedomie.

Vidíme, ako v našich krajčírkach rastie pocit vlastnej hodnoty a sebadôvery. Keď niekto ocenia bábiku, ktorú vyrobili, ich oči a úsmevy hovoria všetko. Zručnosti, ktoré u nás získajú, ich posilňujú; peniaze, ktoré si zarobia, znamenajú novo nájdenú nezávislosť; a ich sociálne interakcie naprieč rozmanitou komunitou prospieva nášmu tímu aj miestne spoločnosti. “ Hovoria Mona Bruchmann a Karma Sichoe, ktoré projekt Dolls4Tibet v máji 2007 založili.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu