Ošatka z juty z Bangladéša, biely okraj, 21 cm

Úžasne jemná a veľmi poddajná miska ručne upletená a ušitá z juty najmä ženami nižších kást v Bangladéši. Prírodnú farbu juty krásne dopĺňa biely okraj košíčka.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: GL515792
185 € 152,89 € bez DPH 185 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené košíky, ošítky a misky
Hmotnosť: 0.146 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Globo: Fair trade garance Globo
Položka bola vypredaná…

Kúzelná mäkká ošatka, ktorá vás prekvapí svojou jemnosťou či až hebkosťou. Drobní remeselníci v Bangladéši ju totiž ručne uplietli z tenkých vlákien juty a zároveň husto prešili niťou. Miska je tak mäkká, poddajná, ale aj pevná vyrobená z čisto prírodných materiálov. V harmónii s prírodnou farbou juty ju zdobí biely okraj. Všetok použitý materiál pochádza priamo z Bangladéša, žiadny sa nedováža z cudziny.

Juta je veľmi odolné a robustné prírodné vlákno, ktoré sa pestuje bez použitia pesticídov a umelých hnojív, a je biologicky úplne rozložiteľné.   Pokiaľ sa znečistí, odporúčame ju čistiť vlhkou handričkou, ale juta by nemala byť vystavená vlhkosti dlhšiu dobu .

Spravodlivo zaplatená ručná práca z prírodného materiálu - každý kus je originál a líši sa veľkosťou, tvarom aj farbou.

Rozmery: priemer cca 21 cm, výška cca 9,5 cm, vonkajší priemer dna cca 11 cm.

Ručne vyrobená v Bangladéši v rámci fair trade projektu

Ošatku vyrobili tradičným spôsobom drobní remeselníci v Bangladéši pre organizáciu Dhaka Handicrafts, ktorá si kladie za cieľ zlepšiť prístup miestnych šikovných ľudí na trh s remeselnými produktmi. Ponúka predfinancovanie produkcie, vzdelávacie kurzy, štipendiá pre deti remeselníkov ak dispozícii je aj malý úverový fond na mikropôžičky. Ženy požívajú zvláštne výhody pri tehotenstve a na začiatku materstva.

Do projektu sa od roku 1977 zapojilo už 1375 rodín organizovaných do 31 rôznych skupín podľa materiálu, s ktorým pracujú. Prospech z fair trade produkcie tak má takmer 7000 ľudí po celej Bangladéši. Väčšina sú ženy z nižších kást a remeselná produkcia tvorí asi 50% príjmov domácností. Zvyšok pripadá na tradičné poľnohospodárstvo a zmluvné práce.

Dhaka Handicrafts podporuje aj zakladanie družstiev remeselníkov, kde kladie dôraz na demokraticky volené vedenie a spôsob odmeňovania ľudí. Také družstvá šetria náklady pri spoločnom nákupe surovín i doprave a ľahšie sa realizujú infraštruktúrne projekty stavby potrubia pitnej vody či sanitárnych zariadení.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie