Ošatka z juty z Bangladéša, biely okraj, 21 cm

Úžasne jemná a veľmi poddajná miska ručne upletená a ušitá z juty najmä ženami nižších kást v Bangladéši. Prírodnú farbu juty krásne dopĺňa biely okraj košíčka.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: GL515792
185 € 152,89 € bez DPH 185 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené košíky, ošítky a misky
Hmotnosť: 0.146 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Globo: Fair trade garance Globo
Položka bola vypredaná…

Kúzelná mäkká ošatka, ktorá vás prekvapí svojou jemnosťou či až hebkosťou. Drobní remeselníci v Bangladéši ju totiž ručne uplietli z tenkých vlákien juty a zároveň husto prešili niťou. Miska je tak mäkká, poddajná, ale aj pevná vyrobená z čisto prírodných materiálov. V harmónii s prírodnou farbou juty ju zdobí biely okraj. Všetok použitý materiál pochádza priamo z Bangladéša, žiadny sa nedováža z cudziny.

Juta je veľmi odolné a robustné prírodné vlákno, ktoré sa pestuje bez použitia pesticídov a umelých hnojív, a je biologicky úplne rozložiteľné.   Pokiaľ sa znečistí, odporúčame ju čistiť vlhkou handričkou, ale juta by nemala byť vystavená vlhkosti dlhšiu dobu .

Spravodlivo zaplatená ručná práca z prírodného materiálu - každý kus je originál a líši sa veľkosťou, tvarom aj farbou.

Rozmery: priemer cca 21 cm, výška cca 9,5 cm, vonkajší priemer dna cca 11 cm.

Ručne vyrobená v Bangladéši v rámci fair trade projektu

Ošatku vyrobili tradičným spôsobom drobní remeselníci v Bangladéši pre organizáciu Dhaka Handicrafts, ktorá si kladie za cieľ zlepšiť prístup miestnych šikovných ľudí na trh s remeselnými produktmi. Ponúka predfinancovanie produkcie, vzdelávacie kurzy, štipendiá pre deti remeselníkov ak dispozícii je aj malý úverový fond na mikropôžičky. Ženy požívajú zvláštne výhody pri tehotenstve a na začiatku materstva.

Do projektu sa od roku 1977 zapojilo už 1375 rodín organizovaných do 31 rôznych skupín podľa materiálu, s ktorým pracujú. Prospech z fair trade produkcie tak má takmer 7000 ľudí po celej Bangladéši. Väčšina sú ženy z nižších kást a remeselná produkcia tvorí asi 50% príjmov domácností. Zvyšok pripadá na tradičné poľnohospodárstvo a zmluvné práce.

Dhaka Handicrafts podporuje aj zakladanie družstiev remeselníkov, kde kladie dôraz na demokraticky volené vedenie a spôsob odmeňovania ľudí. Také družstvá šetria náklady pri spoločnom nákupe surovín i doprave a ľahšie sa realizujú infraštruktúrne projekty stavby potrubia pitnej vody či sanitárnych zariadení.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu