Ošatka na ovocie z Ghany, rôzne farby, 33 cm

Praktická a veľmi pekná prútená africká miska nielen na ovocie. Ručne upletená v prémiovej kvalite ženami v severnej Ghane a farbená rôznymi prírodnými farbami.

Kód: HA-OS-L/CER
16,02 € 13,24 € bez DPH 16,02 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené košíky, ošítky a misky
Hammershus: Garance Hammershus Fairtrade
Barva: Černá
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/CER
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Oranžová
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/ORA
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Přírodní
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/PRI
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Fialová
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/FIA
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Tygří
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/TYG
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Zelená
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/ZEL
16,02 €
13,24 € bez DPH

Krásne farebné originálne africké prútené odevy starostlivo ručne upletené vo vysokej kvalite zo stepnej trávy v oblasti Bolgatanga v severnej Ghane, teda regióne s extrémnou chudobou. Farby a vzory im dodávajú prírodné netoxické farby, z ktorých si môžete vyberať.

Drvivú väčšinu producentov tvoria ženy a mnoho z nich sú vdovy alebo slobodné matky. Prakticky žiadna zo žien nevie čítať ani písať a len veľmi málo z nich vie anglicky. Spolupracujeme s viac ako 400 žien, ktoré sú organizované v skupinách po asi 20 a ak je príležitosť, stretávajú sa, aby pracovali spoločne. Pletenie výrobkov z prírodných materiálov má v tomto regióne dlhú tradíciu a popri poľnohospodárstve je dôležitou prácou miestnych ľudí. Vďaka fair trade znamená tiež veľmi cenný dôstojný príjem do rodinných rozpočtov, nezávislý od úrody pestovaných plodín, a možnosť, ako uchovať tradičné umenie odovzdávané po generácie.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a vzájomne sa líšia veľkosťou až o 3 cm, tvarom aj odtieňmi použitých farieb.

Či už túto nádhernú fair trade prútenú misku použijete na ovocie alebo na niečo iné, vždy budú praktickou, odolnou a krásnou pýchou vašej domácnosti, v ktorej zaveje duch exotické poctivé ručné práce. Ošatky ponúkame v troch veľkostiach, ktoré do seba vzájomne zapadajú, a šetria tak miesto v čase, keď ich práve nepotrebujete.

Rozmery: horný vonkajší priemer cca 33 cm, výška cca 9 cm.

Výroba fair trade ošatok v Ghane

Stepná tráva, z ktorej sa ošatky či misky vyrábajú, rastie v oblasti Bolgatanga voľne a tento miestny názov dal meno mnohým miestnym prúteným výrobkom. Tráva sa označuje aj ako slonia tráva, tráva napier či negerské proso (ide o rastlinu Pennisetum purpureum príbuznú prosu). Kvôli rastúcemu suchu jej však rastie čoraz menej, a tak sa získava aj z vlhších saván v oblasti Ashanti na juhu Ghany.

Slonia tráva sa po zbere namáča aby zmäkla. Potom sa triedi, reže a splieta do šnúr, ktoré sa farbia do pestrej škály odtieňov. Asi po týždni tejto práce sa ženy púšťajú do výroby ošatky či koša, čo v prípade väčšieho koša znamená 2-3 dni pletenia, a vyžaduje teda veľkú dávku trpezlivosti aj šikovnosti.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie