Ošatka na ovocie z Ghany, rôzne farby, 33 cm

Praktická a veľmi pekná prútená africká miska nielen na ovocie. Ručne upletená v prémiovej kvalite ženami v severnej Ghane a farbená rôznymi prírodnými farbami.

Kód: HA-OS-L/CER
16,02 € 13,24 € bez DPH 16,02 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené košíky, ošítky a misky
Hammershus: Garance Hammershus Fairtrade
Barva: Černá
Skladom (1 ks) | HA-OS-L/CER
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Oranžová
Skladom (2 ks) | HA-OS-L/ORA
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Přírodní
Skladom (2 ks) | HA-OS-L/PRI
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Fialová
Skladom (2 ks) | HA-OS-L/FIA
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Tygří
Skladom (2 ks) | HA-OS-L/TYG
16,02 €
13,24 € bez DPH
Barva: Zelená
Skladom (2 ks) | HA-OS-L/ZEL
16,02 €
13,24 € bez DPH

Krásne farebné originálne africké prútené odevy starostlivo ručne upletené vo vysokej kvalite zo stepnej trávy v oblasti Bolgatanga v severnej Ghane, teda regióne s extrémnou chudobou. Farby a vzory im dodávajú prírodné netoxické farby, z ktorých si môžete vyberať.

Drvivú väčšinu producentov tvoria ženy a mnoho z nich sú vdovy alebo slobodné matky. Prakticky žiadna zo žien nevie čítať ani písať a len veľmi málo z nich vie anglicky. Spolupracujeme s viac ako 400 žien, ktoré sú organizované v skupinách po asi 20 a ak je príležitosť, stretávajú sa, aby pracovali spoločne. Pletenie výrobkov z prírodných materiálov má v tomto regióne dlhú tradíciu a popri poľnohospodárstve je dôležitou prácou miestnych ľudí. Vďaka fair trade znamená tiež veľmi cenný dôstojný príjem do rodinných rozpočtov, nezávislý od úrody pestovaných plodín, a možnosť, ako uchovať tradičné umenie odovzdávané po generácie.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a vzájomne sa líšia veľkosťou až o 3 cm, tvarom aj odtieňmi použitých farieb.

Či už túto nádhernú fair trade prútenú misku použijete na ovocie alebo na niečo iné, vždy budú praktickou, odolnou a krásnou pýchou vašej domácnosti, v ktorej zaveje duch exotické poctivé ručné práce. Ošatky ponúkame v troch veľkostiach, ktoré do seba vzájomne zapadajú, a šetria tak miesto v čase, keď ich práve nepotrebujete.

Rozmery: horný vonkajší priemer cca 33 cm, výška cca 9 cm.

Výroba fair trade ošatok v Ghane

Stepná tráva, z ktorej sa ošatky či misky vyrábajú, rastie v oblasti Bolgatanga voľne a tento miestny názov dal meno mnohým miestnym prúteným výrobkom. Tráva sa označuje aj ako slonia tráva, tráva napier či negerské proso (ide o rastlinu Pennisetum purpureum príbuznú prosu). Kvôli rastúcemu suchu jej však rastie čoraz menej, a tak sa získava aj z vlhších saván v oblasti Ashanti na juhu Ghany.

Slonia tráva sa po zbere namáča aby zmäkla. Potom sa triedi, reže a splieta do šnúr, ktoré sa farbia do pestrej škály odtieňov. Asi po týždni tejto práce sa ženy púšťajú do výroby ošatky či koša, čo v prípade väčšieho koša znamená 2-3 dni pletenia, a vyžaduje teda veľkú dávku trpezlivosti aj šikovnosti.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu