Okrúhly bolga kôš premium z Ghany, rôzne farby, 40 cm

Veľký okrúhly kôš bolga ručne pletený v prémiovej kvalite zo stepnej trávy v Ghane. Hustejšie pletený zo silnejších stebiel v originálnych farebných variantoch, z ktorých si vyberiete.

Kód: HA-K-L/CERV
46,95 € 38,80 € bez DPH 46,95 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené koše a tašky
Hammershus: Garance Hammershus Fairtrade
4FairLife: Záruka 4FairLife
Barva: Oranžová
Skladom (2 ks) | HA-K-L/ORA
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Přírodní a černá
Skladom (2 ks) | HA-K-L/PRCE
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Přírodní
Skladom (2 ks) | HA-K-L/PRI
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Tradiční vzory
Skladom (2 ks) | HA-K-L/TRA
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Červená
Skladom (1 ks) | HA-K-L/CERV
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Fialová
Skladom (4 ks) | HA-K-L/FIA
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Modrá
Skladom (2 ks) | HA-K-L/MOD
46,95 €
38,80 € bez DPH
Barva: Zelená
Skladom (2 ks) | HA-K-L/ZEL
46,95 €
38,80 € bez DPH

Veľký farebný okrúhly bolga kôš s jedným uchom obšitým kozou kožou. Nádherný produkt spravodlivého obchodu z Afriky a perfektný spoločník aj na väčšie nákupy či piknik. Prémiová kvalita znamená hustejšie pletenie koša zo silnejších stebiel s čistým zakončením a originálne farebné varianty, z ktorých si môžete pri objednávke vyberať.

Tieto koše sa vyrábajú v oblasti Bolgatanga v severnej Ghane, teda regióne s extrémnou chudobou. Drvivú väčšinu producentov tvoria ženy a mnoho z nich sú vdovy alebo slobodné matky. Prakticky žiadna zo žien nevie čítať ani písať a len veľmi málo z nich vie anglicky. Spolupracujeme s viac ako 400 žien, ktoré sú organizované v skupinách po asi 20 a ak je príležitosť, stretávajú sa, aby pracovali spoločne. Pletenie košov zo stepnej trávy má v tomto regióne dlhú tradíciu a popri poľnohospodárstve je dôležitou prácou miestnych ľudí. Vďaka fair trade znamená tiež veľmi cenný dôstojný príjem do rodinných rozpočtov, nezávislý od úrody pestovaných plodín, a možnosť, ako uchovať tradičné umenie odovzdávané po generácie.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a vzájomne sa môže líšiť veľkosťou, tvarom aj odtieňmi použitých prírodných farieb. Najmä farebný variant „tradičné vzory“ znamená desiatky rôznych farebných kombinácií z 2 a viac farieb.

Parádny okrúhly kôš, ktorý svojej majiteľke prináša hrejivý vnútorný pocit a aj odložený v domácnosti zaujme svojou aurou exotické ručné a originálne práce. Stepná tráva je pružná a výrobky z nej sú pevné a odolné. Košíky sa dajú aj pokrčiť a znova zložiť a hodia sa na nákupy, do domácnosti aj ako piknikový kôš.

Kôš dodávame zložený kvôli jednoduchšej preprave. Na obnovu do pôvodného tvaru ho stačí na chvíľu namočiť do vody a po zmäknutí ručne vytvarovať do požadovaného tvaru. Tvar, v ktorom kôš vyschne, si udrží až do ďalšieho namočenia a tvarovania.

Priemer koša: 36-44 cm.

Výroba fair trade košov bolga v Ghane

Stepná tráva, z ktorej sa koše vyrábajú, rastie v oblasti Bolgatanga voľne a tento miestny názov dal aj košom meno. Tráva sa označuje aj ako slonia tráva, tráva napier či negerské proso (ide o rastlinu Pennisetum purpureum príbuznú prosu). Kvôli rastúcemu suchu jej však rastie čoraz menej, a tak sa získava aj z vlhších saván v oblasti Ashanti na juhu Ghany.

Slonia tráva sa po zbere namáča aby zmäkla. Potom sa triedi, reže a splieta do šnúr, ktoré sa farbia do pestrej škály odtieňov. Asi po týždni tejto práce sa ženy púšťajú do výroby koša, ktorá trvá 2-3 dni, a vyžaduje si teda veľkú dávku trpezlivosti i šikovnosti. Základom koša je kríž z najsilnejších stoniek. Rukoväť je zviazaná nylonovou niťou a obšitá vyčinenou kozou kožou.

Rozdelenie stebiel
Prvým krokom pri výrobe koša je rozdelenie stebla zubami, teda rozdelenie slamy na niekoľko tenších "vlákien". Pred mnohými rokmi tráva v okolí Bolgatangy hojne rástla divoko. Meniace sa podnebie s predlžujúcimi sa obdobiami sucha však prispelo k tomu, že stepná tráva sa teraz pestuje v úrodnejšej južnej Ghane a na sever sa prepravuje, aby bola predávaná na miestnych trhoch.

Navíjanie stebiel
Potom, čo bola tráva rozdelená, musí byť zvinutá. Predtým bola slama navíjaná na holé stehno, čo ale poškodzovalo pokožku. Dnes si ženy na stehno uväzujú sandále.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu