Kompostovateľné kávové kapsule Guatemala s nulovým odpadom, 10 ks (pre Nespresso®)

Úplne výnimočná kávová kapsula z čisto rastlinných materiálov so skutočne nulovým odpadom plná výberovej 100% arabiky z úrodnej sopečnej pôdy so sladkou arómou. Min. trvanlivosť do 31.3.2022.

Vypredané
Kód: LO121488
145,12 € –36 % 91,84 € 82 € bez DPH 183,68 € / 100 g
Kategória: Fair trade kompostovateľné kávové kapsule s nulovým odpadom, Nespresso® kompatibilný
Hmotnosť: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Fairtrade: Certifikace Fairtrade
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal
Fair trade kompostovatelné kávové kapsle Guatemala Lobodis s nulovým odpadem, 10 ks, Nespresso
Akcia
145,12 € –36 %

Dôvodom zľavy je dátum minimálnej trvanlivosti do 31.3.2022.

Lahodná fair trade káva arabika z departementu Chimaltenango v juhozápadnej Guatemale. Kávu tu pestujú potomkovia slávnych Mayov v rodinných záhradách uprostred divokej a často veľmi ťažko prístupnej oblasti sopečných hôr vo výškach 1500-2500 m nm Drobní farmári využívajú úrodnú a na minerály bohatú sopečnú pôdu a po ručnom zbere kávové čerešne. Pražiareň Lobodis potom kávu vo Francúzsku starostlivo praží asi 20 minút pri priemernej teplote 230 ° C na svetlo hnedú farbu pripomínajúcu mníšsky hábit. Výsledkom tejto súhry je lahodná a vyvážená káva so stredne plným telom a aromatickými tónmi medu a čokolády.

Posvätná krajina Mayov a kolíska mayskej civilizácie, dnešná Guatemala, je najľudnatejšou krajinou Strednej Ameriky. Jej históriu sprevádza množstvo vládnucich diktátorov, nestabilita aj krvavá občianska vojna na konci 20. storočia. Aj dnes ide o chudobnú krajinu zápasiacu s kriminalitou a drogovými kartelmi. V polovici 19. storočia sa v krajine vybudovali obrovské plantáže, latifundios, vlastnené zahraničnými obchodníkmi, na ktorých sa vytrácal onen posvätný vzťah k krajine predkov. Tieto latifundie nezmizli, ale vznik družstiev v päťdesiatych rokoch umožnil drobným roľníkom znovu získať časť kontroly nad pôdou a produkciou. Odvetvie kávy dnes tvorí na 40 % hodnoty vývozu poľnohospodárskych produktov Guatemaly a nepriamo zamestnáva tretinu obyvateľov.

Lahodná fair trade káva od pestovateľov z malých družstiev

Jedným z vývozcov je aj federácia FEDECOCAGUA, ktorú v roku 1969 založilo 19 družstiev pestovateľov kávy s cieľom získať lepší prístup na medzinárodný trh a vyššie ceny pre jednotlivých drobných farmárov. Toto združenie je tiež vôbec najstarší partner firmy Lobodis, prvej francúzskej pražiarne fair trade kávy. Práve od FEDECOCAGUA dorazili v roku 1993 do Francúzska vôbec prvé vrecia kávy označené logom Max Havelaar Fairtrade. Dnes združuje na 20 000 pestovateľov kávy a medzi nimi aj "naše" malé družstvá pestujúce túto vynikajúcu kávu:

Ľudia z družstva Sen Pedrana pestujú niektoré svoje kávovníky v regióne San Pedro Yepocapa aj cez 3000 m nm vysoko a tvoria ho 30 mužov a 10 žien. Družstvo El Pensativo prepája 56 pestovateľov kávy a oproti susedom zo San Pedro, ktoré v roku 1998 hurikán Mitch spôsobil škody, ktoré sa dodnes nepodarilo napraviť, pestovateľov El Pensativo ohrozuje riečka, ktorá preteká ich územím a hladina nebezpečne stúpa pri každom silnom daždi. Na 356 pestovateľov (z ktorých asi 25 % tvoria ženy) družstvá Acatenango potom obhospodaruje svahy Acatenango, tretie najdôležitejšie sopky v Strednej Amerike. Celý tento kraj v centrálnej Guatemale miestni nazývajú „krajinou kávy“ a jej pestovanie je tu tradíciou odovzdávanou z generácie na generáciu.  

Kávová kapsula, ktorá splní vaše očakávania

Inovatívne kapsule s nulovým odpadom šetrné k životnému prostrediu. Je kompletne vyrobená z čisto rastlinných materiálov z obnoviteľných zdrojov a je zo 100% rozložiteľná počas 3 mesiacov kompostovania. Unikátna kapsula, ktorá borí aj tie najprísnejšie ekologické normy a zvyšuje latku na celých 100%.

Výnimočná Fairtrade káva v unikátnej kapsule, ktorá posúva vrchol v zodpovednej a pritom jednoduchej príprave kávy a minimalizácii záťaže životného prostredia; alebo ak chcete, vašej ekologickej stopy. Kompatibilný s Nespresso® kávovarmi. Vyrobené vo Francúzsku, od vývoja cez výrobu kapsule až po praženie a balenie kávy.

Unikátna bio kávová kapsula s nulovým odpadom

Lobodis sa na celých 5 rokov výskumu a vývoja spojil s francúzskou spoločnosťou PME, ktorá sa špecializuje na výrobu ekologických obalov, a dokázal vyvinúť kapsulu vyrobenú výhradne len z rastlín a obilnín (kapsule aj viečko), zaručene bez GMO, hliníka či plastu. Celá kapsula sa zo 100% vyrába z obnoviteľných surovín.

Vďaka tomu sa tiež pri kompostovaní zo 100% do 3 mesiacov kompletne rozložia a to bez zvyškov toxických látok, ťažkých kovov aj fluóru.
Kávové kapsule iných značiek na našom trhu, hoci kompostovateľné a možno aj so 4* certifikáciou OK biobased, nebývajú vyrobené výhradne z obnoviteľných zdrojov. Základom kapsúl totiž zostáva polyester, syntetický plast vyrábaný z ropy. Naše kávové kapsule Lobodis však znamenajú prielom a latku podielu vstupných rastlinných surovín posúvajú na celých 100%. Toto je kapsula, ktorá ešte len zavádza termín nulového odpadu. Kompletne z rastlín, kompletne rozložiteľná.

Je nám preto veľkou cťou zastupovať práve značku, pre ktorú sú aj neprísnejšie normy nedostatočné a vyžaduje viac. Značku, pre ktorú je samozrejmý 100% férový prístup k pestovateľom kávy, jej kvalite a spracovaniu, ako aj životnému prostrediu. Takto znie tón vývoja, takto sa chová spoločnosť, ktorej udáva krok vo svojom odbore.

Kávová kapsula, pre ktorú nestačí certifikácia

Označenie OK biobased udeľuje belgická certifikačná organizácia TÜV AUSTRIA, ktorá podľa podielu vstupných surovín z obnoviteľných zdrojov prideľuje počet hviezdičiek: 1 hviezdička = 20-40 %, 2 hviezdičky = 40-60 %, 3 hviezdičky 60-80 % a 4 hviezdičky = viac ako 80%. Lobodis šiel ale použitím 100% obnoviteľných materiálov ďalej, až na hranu možného.

Logo OK compost potom dokladá, že kapsula je z aspoň 90% biologicky odbúrateľná. Lobodis ide však aj v tomto krok ďalej a garantuje 100% kompostovateľnosť bez škodlivých látok a zvyškov ťažkých kovov (nulový obsah ťažkých kovov a fluóru je tiež nad požiadavkami normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovú biodegradáciu za 3 mesiace priemyselného kompostovania. Je na mieste férovo upozorniť, že norma počíta skutočne s priemyselným spracovaním, čo nie každý obchodník priznáva a láka na ľahké získanie domáceho kompostu. My sme si tohto obmedzenia vedomí a odporúčame prázdne kapsule odkladať skôr do obecných zberných nádob na bio odpad či zberných dvorov a kompostární. Aj keď kapsula skončí v spaľovni, neprodukuje žiadne toxické plyny.


Záväzok zodpovednej spotreby

Nepoužívajte, prosím, bežné kávové kapsule. Váži totiž viac, než samotná káva vo vnútri! Vyprodukujete tak viac (jednorazového) plastového a hliníkového odpadu, než koľko suroviny vlastne použijete. Predstavte si, že by ste si kúpili 1 kg múky v sáčku, ktorý by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto pomere je to u bežných kapsúl). To predsa nedáva zmysel. Tieto kapsule však vážia len 2,7 g (plus 5 g kávy vo vnútri).

Nezabúdajme, že každé gesto sa počíta. Prechodom k zodpovednejšej spotrebe prispievame k ochrane našej planéty. Nechceme ignorovať vplyv konzumácie kávových kapsúl na naše životné prostredie a tu je naša odpoveď. Iné kapsule sme ani neponúkali a aj do budúcnosti sľubujeme, že 100% je pre nás minimum.Príprava: použite 1 kapsulu na 1 šálku kávy v Nespresso® kompatibilnom kávovare na kapsule a čerstvú, najlepšie filtrovanú čistú vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka tretej osoby a nie je v žiadnom spojení s Fair Trade Centrum sro

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu