Kompostovateľné kávové kapsule Etiópia s nulovým odpadom, 10 ks (pre Nespresso®)

Úplne výnimočná kávová kapsula z čisto rastlinných materiálov so skutočne nulovým odpadom plná výberovej 100% arabiky z domoviny kávy z regiónu Oromia v Etiópii. Min. trvanlivosť do 31.1.2022.

Vypredané
Kód: LO121471
149,01 € –43 % 85,10 € 74 € bez DPH 170,20 € / 100 g
Kategória: Fair trade kompostovateľné kávové kapsule s nulovým odpadom, Nespresso® kompatibilný
Hmotnosť: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ne
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal
Fair trade kompostovatelné kávové kapsle Etiopia Lobodis s nulovým odpadem, 10 ks, Nespresso
Akcia
149,01 € –43 %

Dôvodom zľavy je dátum minimálnej trvanlivosti do 31.1.2022.

Jedinečná fair trade káva arabika z hornatej západnej časti etiópskeho regiónu Oromia. Práve tento zväzový štát Etiópia je samou pravlasťou kávy arabika a jeho časť Kaffa jej dala meno. Snáď až 98% kávy sa tu doteraz pestuje v malých rodinných záhradách domorodcov v nadmorskej výške 1300-1900 m nm a po ručnom zbere sa spracováva suchou, alebo mokrou metódou podľa tradície a možností daného miesta. Pražiareň Lobodis ju potom vo Francúzsku starostlivo praží asi 20 minút pri priemernej teplote 230 ° C na svetlo hnedú farbu pripomínajúcu mníšsky hábit. Výsledná káva má vyváženú, až zamatovú chuť s mierne plnším telom a kvetinovou vôňou s tónmi marhúľ. Jemná a veľmi chutná káva, s intenzitou 8/12, ktorá robí česť svojmu pôvodu a sláve.

Kávová oblasť v juhozápadnej časti etiópskej vysočiny je bohatá na lesy a čistú vodu, čo spolu s úrodnou pôdou a vhodnou klímou vytvára veľmi priaznivé podmienky na pestovanie kávy. Kávové zrná majú výrazne zaoblený tvar, pre ktorý sú rozoznateľné aj vizuálne. Znalci a milovníci oceňujú v každej šálke kávy z Etiópie jej bohatosť a rôznorodosť s jemnou a sviežou aciditou a typickou kvetinovou arómou.

Našimi partnermi sú farma Fahom, ktorej kávové záhrady sa nachádzajú v samom srdci jednej z najkrajších oblastí pôvodného lesa v krajine, v dištrikte d'Atnago oblasti Djimmah. 80 stálych zamestnancov pracuje v tieni 15 druhov tieniacich stromov a spolupracuje s ďalšími 600 pestovateľmi kávy v okolí. Počas zberu sa k nim pripojí ešte 7 200 sezónnych pracovníkov.
Kávová farma Limmu sa nachádza v oblasti Jimma a ťaží z bohatých hnedých a červených pôd a relatívne vysokých zrážok. Pre lepšiu diverzifikáciu pestujú jej členovia aj kukuricu, bio med a chovajú dobytok, ale 66 % pôdy je vyhradené pre kávovníky. Priamo ovplyvňuje životy 40 000 ľudí a zaisťuje im najrôznejšie sociálne služby.
Bench Maji Coffee Cooperative Union bola založená v roku 2005 14 zakladajúcimi družstvami, aby svojim členom pomohla získať spravodlivejšiu cenu za ich kávu, med a korenie. Oblasť Bench Maji je jednou z mála oblastí v Etiópii, ktorá nebola postihnutá cieleným odlesňovaním a stále ju chráni pôvodný prirodzený hustý les starý pravdepodobne stovky rokov. Ich 5000 farmárov v týchto lesoch žne stále ešte divoko rastúcu kávu a spracováva ju najmä tzv. suchou metódou, ktorá šetrí vodné zdroje a nevyžaduje náročnú spracovateľskú technológiu. Na ochrane miestneho lesa s družstvom spolupracujú aj projekty WCC (Wild Coffee Conservation) a PFM (Participatory Forest Management).

Etiópia je najstaršou nezávislou krajinou Afriky a Oromia potom najľudnatejším regiónom jej federácie, tvorí približne 30 % územia. Podľa asi najrozšírenejšej legendy kávovník objavil pastier kôz Kaldi na zalesnených svahoch vysočiny v oblasti Kaffa (odtiaľ meno) v susedstve Limu snáď už v 6. storočí. Všimol si energické správanie svojich zvierat po požití červených bobúľ, a tak ich pár priniesol do svojej dediny. Miestni muži sa báli zlého osudu, a tak ich hodili do ohňa, z ktorého sa však po chvíli rozvinula omamná vôňa. Pestovanie kávy sa potom stalo dôležitou tradíciou predkov a aj dnes sa 50 % produkcie spotrebuje priamo v Etiópii. Káva tu stále rastie aj divoko a kávový obrad je neoddeliteľnou súčasťou stretávania a udáva rytmus dňa v mestách aj dedinách. Káva z Etiópie je tiež jednou z tých najvyhľadávanejších a najobľúbenejších na svete, zamestnáva 15 miliónov obyvateľov a tvorí takmer 40 % všetkého exportu krajiny.

Kávová kapsula, ktorá splní vaše očakávania
Inovatívne kapsule s nulovým odpadom šetrné k životnému prostrediu. Je kompletne vyrobená z čisto rastlinných materiálov z obnoviteľných zdrojov a je zo 100% rozložiteľná počas 3 mesiacov kompostovania. Unikátna kapsula, ktorá borí aj tie najprísnejšie ekologické normy a zvyšuje latku na celých 100%.

Výnimočná Fairtrade a bio káva v unikátnej kapsuli, ktorá posúva vrchol v zodpovednej a pritom jednoduchej príprave kávy a minimalizácii záťaže životného prostredia; alebo ak chcete, vašej ekologickej stopy. Kompatibilný s Nespresso® kávovarmi. Vyrobené vo Francúzsku, od vývoja cez výrobu kapsule až po praženie a balenie kávy.

Unikátna bio kávová kapsula s nulovým odpadom

Lobodis sa na celých 5 rokov výskumu a vývoja spojil s francúzskou spoločnosťou PME, ktorá sa špecializuje na výrobu ekologických obalov, a dokázal vyvinúť kapsulu vyrobenú výhradne len z rastlín a obilnín (kapsule aj viečko), zaručene bez GMO, hliníka či plastu. Celá kapsula sa zo 100% vyrába z obnoviteľných surovín.

Vďaka tomu sa tiež pri kompostovaní zo 100% do 3 mesiacov kompletne rozložia a to bez zvyškov toxických látok, ťažkých kovov aj fluóru.
Kávové kapsule iných značiek na našom trhu, hoci kompostovateľné a možno aj so 4* certifikáciou OK biobased, nebývajú vyrobené výhradne z obnoviteľných zdrojov. Základom kapsúl totiž zostáva polyester, syntetický plast vyrábaný z ropy. Naše kávové kapsule Lobodis však znamenajú prielom a latku podielu vstupných rastlinných surovín posúvajú na celých 100%. Toto je kapsula, ktorá ešte len zavádza termín nulového odpadu. Kompletne z rastlín, kompletne rozložiteľná.

Je nám preto veľkou cťou zastupovať práve značku, pre ktorú sú aj neprísnejšie normy nedostatočné a vyžaduje viac. Značku, pre ktorú je samozrejmý 100% férový prístup k pestovateľom kávy, jej kvalite a spracovaniu, ako aj životnému prostrediu. Takto znie tón vývoja, takto sa chová spoločnosť, ktorej udáva krok vo svojom odbore.

Kávová kapsula, pre ktorú nestačí certifikácia

Označenie OK biobased udeľuje belgická certifikačná organizácia TÜV AUSTRIA, ktorá podľa podielu vstupných surovín z obnoviteľných zdrojov prideľuje počet hviezdičiek: 1 hviezdička = 20-40 %, 2 hviezdičky = 40-60 %, 3 hviezdičky 60-80 % a 4 hviezdičky = viac ako 80%. Lobodis šiel ale použitím 100% obnoviteľných materiálov ďalej, až na hranu možného.

Logo OK compost potom dokladá, že kapsula je z aspoň 90% biologicky odbúrateľná. Lobodis ide však aj v tomto krok ďalej a garantuje 100% kompostovateľnosť bez škodlivých látok a zvyškov ťažkých kovov (nulový obsah ťažkých kovov a fluóru je tiež nad požiadavkami normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovú biodegradáciu za 3 mesiace priemyselného kompostovania. Je na mieste férovo upozorniť, že norma počíta skutočne s priemyselným spracovaním, čo nie každý obchodník priznáva a láka na ľahké získanie domáceho kompostu. My sme si tohto obmedzenia vedomí a odporúčame prázdne kapsule odkladať skôr do obecných zberných nádob na bio odpad či zberných dvorov a kompostární. Aj keď kapsula skončí v spaľovni, neprodukuje žiadne toxické plyny.


Záväzok zodpovednej spotreby

Nepoužívajte, prosím, bežné kávové kapsule. Váži totiž viac, než samotná káva vo vnútri! Vyprodukujete tak viac (jednorazového) plastového a hliníkového odpadu, než koľko suroviny vlastne použijete. Predstavte si, že by ste si kúpili 1 kg múky v sáčku, ktorý by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto pomere je to u bežných kapsúl). To predsa nedáva zmysel. Tieto kapsule však vážia len 2,7 g (plus 5 g kávy vo vnútri).

Nezabúdajme, že každé gesto sa počíta. Prechodom k zodpovednejšej spotrebe prispievame k ochrane našej planéty. Nechceme ignorovať vplyv konzumácie kávových kapsúl na naše životné prostredie a tu je naša odpoveď. Iné kapsule sme ani neponúkali a aj do budúcnosti sľubujeme, že 100% je pre nás minimum.Príprava: použite 1 kapsulu na 1 šálku kávy v Nespresso® kompatibilnom kávovare na kapsule a čerstvú, najlepšie filtrovanú čistú vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka tretej osoby a nie je v žiadnom spojení s Fair Trade Centrum sro

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu