Kokosová miska so slonom, zelená, 13 cm

Krásna prírodná miska z kokosového orecha, ktorú ručne vyrábajú drobní remeselníci vo Vietname aj 40 dní. Túto zdobí kresba slona v pohybe a zelený podklad.

Skladom (2 ks)
Kód: EL495112
11,20 € 9,26 € bez DPH 11,20 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené košíky, ošítky a misky
Hmotnosť: 0.116 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente

Kreatívna a nevšedná prírodná miska, ktorá je vlastne polovicou kokosového orecha. Má prirodzene nepravidelný tvar a aj jej stabilita na stole je obmedzená. Vnútro je zeleno lakované s obrázkom oblečeného slona v pohybe, čo vyžaduje pomerne zložitý výrobný proces. Vonkajšia strana je vyhladená, ale zachovala si stopy po odstraňovaní dužiny orecha, ako je vidieť aj na fotografii. Hrany sú samozrejme zbrúsené, a misku tak môžete bez obáv zveriť aj svojim deťom (za vyliatie či vysypanie obsahu však neručíme).

Tieto krásne misky pochádza z juhu Vietnamu, pretože tam sú kokosové škrupiny obzvlášť tvrdé, a výroba jednej takej misky môže trvať aj 40 dní. Drobní výrobcovia musia najskôr opatrne odstrániť a obrúsiť vonkajšiu stranu škrupiny i dužinu vnútri. V ďalšom kroku sa nanáša základný náter z hliny a šelaku, ktorý sa nechá zaschnúť a potom sa brúsi. Tento krok sa opakuje priemerne päťkrát, než sa dosiahne požadovaná hrúbka vrstvy. Miska sa potom spracuje brúsnym papierom a dobre vysuší. Až teraz prichádza na rad zdobenie. Najskôr sa prikladá strieborná fólia, aby miska získala lesk. Po zaschnutí sa nanáša vybraná základná farba, suší sa a potom starostlivo lakuje priehľadným lakom, ktorý konzervuje všetky predtým nanesené vrstvy. Postup pri výrobe viacfarebných misiek je samozrejme oveľa komplikovanejší. Umelci pri ňom ručne nanášajú niekoľko vrstiev rôznych farieb, ktoré musia vždy nechávať zaschnúť, aby maľba zostala ostrá. Od prvého do posledného výrobného kroku je potrebných zhruba 15 smien a škrupina musí po každom kroku jeden deň schnúť.

Ručné práce z čisto prírodného materiálu. Každý kus je skutočným originálom a popri obrázku slona sa líši najmä tvar a veľkosti misiek tak, ako sa od seba líšia aj jednotlivé kokosové orechy, z ktorých sú misky vo Vietname vyrábané. Miska pojme asi 420-500 ml vody bez toho, aby pretekala.

Miska nie je vhodná pre mastné ani horúce jedlá!

Rozmery: priemer cca 13 cm, výška cca 6 cm.

Od drobného remeselníka z Fair Trade projektu vo Vietname

Misky vyrábajú drobní vietnamskí remeselníci spolupracujúci s neziskovou organizáciou Craft Link, ktorá bola založená niekoľkými mimovládnymi organizáciami v roku 1996 v Hanoji. Jej ambicióznou víziou je, aby jedného dňa dostávali všetci remeselníci vo Vietname za svoj tovar spravodlivú mzdu.

Organizácia preto pomáha oživiť a propagovať tradičnú vietnamskú kultúru a remeselné zručnosti. Drobným výrobcom vypláca zodpovedajúcu odmenu podľa princípov Fair Trade, podieľa sa na marketingu a sprostredkováva prístup na zahraničné trhy s remeselným tovarom. Pokiaľ výrobcovia potrebujú, dostávajú na výrobu 40-70 % zálohy. 15 % zisku organizácie vypláca priamo výrobcom a ďalšie peniaze spätne investuje do vzdelávania remeselníkov v tradičných technikách, zvyšovania kvality výroby a otvárania nových remeselných projektov. Naviac zaisťuje dodržiavanie aspoň minimálnych sociálnych a ekologických štandardov v dielňach.

Craft Link v rámci konceptu Fair Trade spolupracuje so 63 skupinami remeselníkov, a zamestnáva tak viac ako 6000 šikovných ľudí. Pracuje s etnickými menšinami vo Vietname (45 %), sociálne, telesne či mentálne znevýhodnenými (25 %) a tradičnými remeselnými dedinami (30 %). Obzvlášť pozoruhodný je podiel žien, ktoré tvoria viac ako 90 % výrobcov, a 95 % z nich pôsobí v riadiacich funkciách.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu