Drevená miska s bielou kokosovou a bambusovou intarziou z Bali, 20 cm
Miska z dreva stromu Suar (Albizia Saman) z tropického dažďového pralesa s priemerom 20 cm s bielou intarziou z kokosových škrupín a bambusu.
Kategória: | Ručne robené košíky, ošítky a misky |
---|---|
Hmotnosť: | 0.671 kg |
WFTO: | Garance World Fair Trade Organization |
Položka bola vypredaná… |
Drevená miska s intarziou z kokosových škrupín a bambusu, ručne vyrobená v dedine Abuan na ostrove Bali v Indonézii, z dreva stromu Suar (albizia saman), rastúceho v tropickom dažďovom pralese. Krásna miska, samozrejme vyrobená podľa pravidiel fair trade.
Intarzie je umelecká technika zdobenia nábytku a predmetov s koreňmi už v starom Egypte. Vkladaním rôzne farebných dyh či dreva na inak farebný drevený podklad vznikajú najrôznejšie motívy a dekoratívne obrazy. Výsledok je opracovaný do jednej roviny a plasticky nevystupuje. S intarziami sa stretávame najmä na honosnom historickom nábytku, ale ako umelecká zdobiaca technika sa používa aj dnes.
Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a môže sa líšiť tvarom, veľkosťou, farbami aj prevedením intarzie.
Rozmery: horný vonkajší priemer 20 cm, výška 8,5 cm.
Miska ručne vyrobená na Bali v rámci Fair Trade projektu
Cieľom Mitra Bali je propagovať tradičné indonézske remeslo a pomocou Fair Trade podporiť miestnych drobných remeselníkov v ich práci. Nejde však iba o marketing a export. Mitra Bali otvorila aj projektové centrum, kde výrobcom umožňuje využiť knižnicu, navštevovať workshopy a konzultovať svoje zámery s dizajnérmi. Ľudia tak získavajú znalosti o výrobných technikách, využití ekologických surovín aj bezpečnosti výrobného procesu a majú podporu aj v inováciách a vývoji nového tovaru.
Mitra Bali bola založená v máji 1993 a dnes spolupracuje s 26 remeselnými dielňami, ktoré tvoria spravidla 2-12 výrobcov. Celkom tak pracuje so 130 ľuďmi – 68 mužmi a 62 ženami. 35 % z nich navštevovalo len základnú školu, 60 % má stredné vzdelanie a 5 % vzdelanie vyššie.
Otváranie ďalších spôsobov zárobku ľudí na vidieku je dôležité najmä s ohľadom na obchodnú izoláciu, ktorej drobní producenti na ostrove čelia. Zahraniční investori navyše situáciu zhoršujú svojimi projektmi turistickej infraštruktúry a veľkých poľnohospodárskych podnikov. Ľudia na vidieku im predávajú stále viac svojich pozemkov, pôda sa stráca a ľudia odchádzajú.
Rodinná remeselná produkcia ale znamená ďalší príjem k drobnému poľnohospodárstvu a fair trade ponúka dôstojný a spoľahlivý príjem za ich tovar. Napríklad v dedine Abuan v oblasti Bangli vzniklo v roku 2007 rezbárske družstvo Merta Sari Coop. Jeho dnes 26 členov žije hlavne z poľnohospodárstva, ale pracujú aj s drevom albesie a vyrezávajú rôzne výrobky, ktoré prostredníctvom Mitra Bali predávajú aj do zahraničia. Okrem toho majú prístup k drobným úverom a krízovej pomoci. Od Mitra Bali ľudia tiež môžu zadarmo získať sadenice stromov v rámci zalesňovacieho programu, ktorý tak produkuje aj zdrojový materiál na ich výrobu.