Dóza z fľaše s kokosovým vekom, číra, 10 cm

Originálna sklenená dóza z recyklovanej vínnej fľaše opatrená viečkom z kmeňa kokosovej palmy. Vtipný recyklačný Upcycling program zo Zanzibaru.

Položka bola vypredaná…
Vypredané
Kód: EZ10640
14,42 € 11,92 € bez DPH 14,42 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené dózy, krabičky a boxy
Hmotnosť: 0.292 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
Položka bola vypredaná…

Vtipná sklenená dóza vyrobená z použitej fľaše od vína či iného alkoholu, ktorú zanechali turisti na ostrove Zanzibar. Viečko je potom vyrobené z kmeňa kokosovej palmy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou scenérie tejto turisticky atraktívnej lokality v Tanzánii. Recyklovaný odpad, ktorý môže ďalej dobre slúžiť, je ukážkovým príkladom hnutia Upcyclingu – staré veci s novým využitím; alebo tiež premena nepotrebných produktov na tovar s vyššou úžitkovou hodnotou.

Ostatne názov výrobného družstva Chako vo svahilčine znamená "vaše" a nič tak dobre nevystihuje ich tovar, ako toto slovo.

Poctivo zaplatená ručná práca - každý kus je originál a od fotografie sa môže ľahko líšiť veľkosťou, tvarom aj farbou v závislosti od použitej fľaše.

Ručne vyrobená v rámci Fair Trade projektu Chako na Zanzibare

Tieto originálne dózy vyrábajú ľudia zo sociálneho podniku Chako pôsobiaci v Mwanakwarekwe na Zanzibare. V roku 2010 to bola len malinká dielňa v hoteli Zenji, kde miestna žena vyrábala tovar z recyklovaného odpadu hostí. O jej výrobky bol stále väčší záujem, a tak vzniklo Chako, ktorého poslaním je rozšíriť ekonomické príležitosti na ostrove, obohatiť sortiment miestnych remeselníkov a osloviť ďalšie trhy.

Produkty Chako sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Nielen že vytvára niečo krásne z odpadu, ale ukazuje aj ľuďom, ako odpad využívať a podporuje udržateľnosť. To je obzvlášť na ostrove, kam prichádza stále viac turistov, veľmi dôležité.

V roku 2015 sa Chako tiež ako prvá na Zanzibare hrdo prihlásila k svetovej fair trade organizácii World Fair Trade Organization, ktorá ich prepojila so spravodlivými obchodníkmi a pomáha zlepšiť kvalitu a dizajn produkcie.

Spôsob práce Chako

Pôvodne tu pracovali podľa konceptu Tourist2Tourist – vyrábali pre turistov suveníry z odpadu, ktorý tu turisti produkujú. Turisti tak môžu svoj negatívny vplyv obmedziť pozitívnym spôsobom. Dnes však Chako výrobky nedodáva iba turistom, ale aj ďalším ľuďom po celom svete. Podporuje a povzbudzuje miestnych remeselníkov, väčšinou ženy, aby boli kreatívni a umeleckí bez obmedzení. Chako povznáša ľudí aj materiál.

Chako zbiera prázdne fľaše v hoteloch a letoviskách a zavádza koncept recyklácie v každodennom živote miestnych ľudí. Ručne si tiež postavili sklársku pec, jedinú na Zanzibare, ktorá umožňuje vyrábať unikátne, krásne sklenené korálky a šperky. Zo starých časopisov vyrába rôzne druhy papierových závesov a zo starých bavlnených plachiet lodí, ktoré vozia turistov po mori, šijú parádne tašky.

Rozmery :
Výška bez viečka: 10 cm.
Výška s viečkom: 12,2 cm.
Vonkajší priemer dózy: 7,5 cm.
Objem: 300 ml.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie