Domino z palisandra a mosadze z Indie, 28 kameňov

Luxusná hra v luxusnej krabičke s luxusným spracovaním poslúži na luxusné chvíle so slávnou hrou alebo ako nádherný prezent na úrovni. 28 kociek pre európsky variant hry.

Skladom (4 ks)
Kód: EL411723
15,62 € 12,91 € bez DPH 15,62 € / 1 ks
Kategória: Ďalšie rôzne ručne vyrábané výrobky
Hmotnosť: 0.295 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente

Domino vzniklo pravdepodobne v Ázii a do Európy ju zrejme doviezol Marco Polo na konci 13. storočia. V Číne sa podľa Wikipédie nazývala keat pai , ngapai, chiupai či timpai, v Kórei ho hpai či koi hpai az Laosu je známa ako tau-tem . Hra je určená pre 1-8 hráčov, počet rozdaných kameňov sa v rôznych variantoch líši, rovnako tak aj spôsob prikladania kameňov či určenie víťazov. V klasickej európskej verzii kamene obsahujú čísla od 0 do 6 a celkový počet kociek je 28. A v tejto podobe ju tiež pre vás vyviedli drobní remeselníci v Indii podľa pravidiel fair trade.

Použili na ňu exotické a odolné sheeshamové drevo. Na výrobu hier musia remeselníci používať ako silu, tak aj dobrú techniku, pretože s týmto tvrdým drevom sa veľmi ťažko pracuje ručne.   Mosadzné dekorácie potom drevu dodávajú ušľachtilý charakter a úroveň luxusu.

Poctivo zaplatená ručná práca z prírodného materiálu - každý kus je jedinečný originál a líši sa veľkosťou, farbami aj zdobením.

Vonkajšie rozmery krabičky: 16,7 x 5,4 x 4 cm.
Rozmery dominových kameňov: výška 3,9 cm, šírka 1,9 cm, hrúbka 0,6 cm.

Ručne vyrobené z sheeshamového dreva

Drevo pochádza z opadavého stromu Dalbergia sissoo, ktorý pochádza zo severnej Indie z úpätia Himalájí. V Indii je známy ako Sheesham, či aj Shishan, Shisham, Sissoo alebo Sisu. Je národným stromom indického štátu Pandžáb, kde je po teaku druhou najpestovanejšou drevinou. Dnes ale rastie aj v afrických krajinách a miestami aj splaňuje. U nás býva označovaný ako palisander alebo rosewood - ružové drevo.

Je zdrojom veľmi kvalitného a žiadaného dekoratívneho dreva s krásnou textúrou a sýtou zlatohnedou farbou. Drevo je tvrdé, pružné, vysoko trvanlivé s prirodzenou odolnosťou voči rozkladu, neohýba sa ani neštiepi, ale je pre drevorezbu obľúbené. Väčšina pochádza z divoko rastúcich stromov, pretože sheesham rastie pomaly a výťažnosť plantáží je nízka. Obchoduje sa preto iba v obmedzenom množstve a je drahé.

Stromy sa využívajú ako tieniace stromy na kávových a čajových plantážach, spevňujú brehy vodných tokov a znovu zalesňujú erodované pôdy. Drevo potom slúži na výrobu ozdobných predmetov, luxusného nábytku, ktorý vydrží generácie, fajok, vychádzkových palíc či hudobných nástrojov.

Ručne vyrobená hra v Indii v rámci Fair Trade projektu

Domino vyrobili drobní indickí remeselníci, ktorí spolupracujú s miestnou Fair Trade organizáciou Noah's Ark International Exports (slovensky Medzinárodné exporty Noemova archa) so sídlom v Moradabade. Cieľom Noemovej archy je bojovať proti vykorisťovaniu remeselníkov priekupníkmi a umožniť im získať dôstojnejšiu odmenu prostredníctvom priameho vývozu a Fair Trade.

A to sa jej darí. K spoločnosti sa pripája stále viac a viac výrobcov a dnes spolupracuje už so 100 skupinami producentov, ktoré vyrábajú celý rad rôznych remeselných výrobkov. So zvyšujúcim sa objemom tovaru tak bolo možné zaobstarať si centrálnu dielňu na kontrolu kvality a vlastný sklad na balenie tovaru a prípravu na export.

Oproti tomu workshopy a školenia remeselníkov prebiehajú v ich domovoch, a dostáva sa im aj toľko potrebného vybavenia pre vyššiu bezpečnosť práce. Pre deti remeselníkov sa potom ponúka bezplatné vzdelávanie, učebné pomôcky a pravidelné stravovanie.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie