Bolga taška cez rameno premium z Ghany, rôzne farby, 43 cm

Nádherná dámska prútená taška ručne pletená v prémiovej kvalite zo stepnej trávy v Ghane. Ľahká a pevná taška so zapínaním, ktorú môžete s radosťou nosiť cez rameno aj s nákupom.

Kód: HA-RAM/CERN
42,53 € 35,15 € bez DPH 42,53 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené koše a tašky
Hammershus: Garance Hammershus Fairtrade
4FairLife: Záruka 4FairLife
Barva: Černá
Skladom (2 ks) | HA-RAM/CERN
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Oranžová
Skladom (1 ks) | HA-RAM/ORA
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Přírodní a černá
Skladom (5 ks) | HA-RAM/PRC
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Přírodní
Skladom (3 ks) | HA-RAM/PRI
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Tradiční vzory
Skladom (2 ks) | HA-RAM/TRA
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Červená
Skladom (2 ks) | HA-RAM/CERV
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Fialová
Skladom (3 ks) | HA-RAM/FIA
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Modrá
Momentálne nedostupné | HA-RAM/MOD
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Růžová
Skladom (1 ks) | HA-RAM/RUZ
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Tygří
Skladom (2 ks) | HA-RAM/TYG
42,53 €
35,15 € bez DPH
Barva: Zelená
Skladom (1 ks) | HA-RAM/ZEL
42,53 €
35,15 € bez DPH

Krásna prútená dámska bolga taška s dvoma veľkými ušami obšitými kozou kožou. Uchá sú pohodlné aj pri nosení cez rameno a taška má tiež uprostred prišité kožené pútko, ktorým môžete tašku, resp. veci vo vnútri, zabezpečiť. Skutočne nádherný produkt spravodlivého obchodu z Afriky a perfektný spoločník nielen na nákupy. Prémiová kvalita znamená husté a starostlivé pletenie tašky z kvalitných stebiel s čistým zakončením a originálne farebné varianty, z ktorých si môžete pri objednávke vyberať.

Tieto krásne tašky sa vyrábajú v oblasti Bolgatanga v severnej Ghane, teda regióne s extrémnou chudobou. Drvivú väčšinu producentov tvoria ženy a mnoho z nich sú vdovy alebo slobodné matky. Prakticky žiadna zo žien nevie čítať ani písať a len veľmi málo z nich vie anglicky. Spolupracujeme s viac ako 400 žien, ktoré sú organizované v skupinách po asi 20 a ak je príležitosť, stretávajú sa, aby pracovali spoločne. Pletenie košov a tašiek zo stepnej trávy má v tomto regióne dlhú tradíciu a popri poľnohospodárstve je dôležitou prácou miestnych ľudí. Vďaka fair trade znamená tiež veľmi cenný dôstojný príjem do rodinných rozpočtov, nezávislý od úrody pestovaných plodín, a možnosť, ako uchovať tradičné umenie odovzdávané po generácie.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a vzájomne sa môže líšiť veľkosťou, tvarom aj odtieňmi použitých prírodných farieb. Najmä farebný variant „tradičné vzory“ znamená desiatky rôznych farebných kombinácií z 2 a viac farieb.

Nádherná taška cez rameno, ktorá svojej majiteľke prináša hrejivý vnútorný pocit a aj odložená v domácnosti zaujme svojou aurou exotické ručné a originálne práce. Stepná tráva je pružná a výrobky z nej sú pevné a odolné. Tašky sa dajú do určitej miery pokrčiť a znova zložiť a hodia sa na nákupy, cesty do práce či za priateľmi aj na prechádzky.

Taška býva kvôli jednoduchšej preprave trošku pokrčená. Na obnovu do pôvodného tvaru ju stačí na chvíľu namočiť do vody či len navlhčiť a po zmäknutí ručne vytvarovať do požadovaného tvaru. Tvar, v ktorom taška uschne, si udrží až do ďalšieho namočenia a tvarovania.

Približné rozmery tašky: horná dĺžka 43 cm, vonkajší priemer dna 23 cm, výška koša bez uší 28 cm, vnútorná výška uší 30 cm.
Hmotnosť: cca 430 g.

Výroba fair trade košov a tašiek bolga v Ghane

Stepná tráva, z ktorej sa tašky vyrába, rastie v oblasti Bolgatanga voľne a tento miestny názov dal aj týmto produktom meno. Tráva sa označuje aj ako slonia tráva, tráva napier či negerské proso (ide o rastlinu Pennisetum purpureum príbuznú prosu). Kvôli rastúcemu suchu jej však rastie čoraz menej, a tak sa získava aj z vlhších saván v oblasti Ashanti na juhu Ghany.

Slonia tráva sa po zbere namáča aby zmäkla. Potom sa triedi, reže a splieta do šnúr, ktoré sa farbia do pestrej škály odtieňov. Asi po týždni tejto práce sa ženy púšťajú do výroby koša, tašky či kabelky, ktorá trvá 2-3 dni, a vyžaduje teda veľkú dávku trpezlivosti aj šikovnosti. Základom koša je kríž z najsilnejších stoniek. Rukoväte sú obšité vyčinenou kozou kožou.

Rozdelenie stebiel
Prvým krokom pri výrobe koša je rozdelenie stebla zubami, teda rozdelenie slamy na niekoľko tenších "vlákien". Pred mnohými rokmi tráva v okolí Bolgatangy hojne rástla divoko. Meniace sa podnebie s predlžujúcimi sa obdobiami sucha však prispelo k tomu, že stepná tráva sa teraz pestuje v úrodnejšej južnej Ghane a na sever sa prepravuje, aby bola predávaná na miestnych trhoch.

Navíjanie stebiel
Potom, čo bola tráva rozdelená, musí byť zvinutá. Predtým bola slama navíjaná na holé stehno, čo ale poškodzovalo pokožku. Dnes si ženy na stehno uväzujú sandále.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu