Bolga kôš premium v tvare U z Ghany, rôzne farby, 45 cm

Bolga kôš ručne upletený v prémiovej kvalite v tvare U zo stepnej trávy v Ghane. Hustejšie pletený zo silnejších stebiel v originálnych farebných variantoch, z ktorých si vyberiete.

Kód: HA-U-L/CERN
46,55 € 38,47 € bez DPH 46,55 € / 1 ks
Kategória: Ručne robené koše a tašky
Hammershus: Garance Hammershus Fairtrade
4FairLife: Záruka 4FairLife
Barva: Černá
Skladom (2 ks) | HA-U-L/CERN
46,55 €
38,47 € bez DPH
Barva: Lotta
Momentálne nedostupné | HA-U-L/LOT
46,55 €
38,47 € bez DPH
Barva: Oranžová
Skladom (1 ks) | HA-U-L/ORA
46,55 €
38,47 € bez DPH
Barva: Přírodní a černá
Skladom (2 ks) | HA-U-L/PRC
46,55 €
38,47 € bez DPH
Barva: Přírodní
Momentálne nedostupné | HA-U-L/PRI
46,55 €
38,47 € bez DPH
Barva: Tradiční vzory
Skladom (3 ks) | HA-U-L/TRA
46,55 €
38,47 € bez DPH

Farebný bolga kôš v tvare U s dvoma ušami obšitými kozou kožou. Skvelý produkt spravodlivého obchodu z Afriky a perfektný spoločník na nákupy aj piknik. Prémiová kvalita znamená hustejšie pletenie koša zo silnejších stebiel s čistým zakončením a originálne farebné varianty, z ktorých si môžete pri objednávke vyberať.

Tieto koše sa vyrábajú v oblasti Bolgatanga v severnej Ghane, teda regióne s extrémnou chudobou. Drvivú väčšinu producentov tvoria ženy a mnoho z nich sú vdovy alebo slobodné matky. Prakticky žiadna zo žien nevie čítať ani písať a len veľmi málo z nich vie anglicky. Spolupracujeme s viac ako 400 žien, ktoré sú organizované v skupinách po asi 20 a ak je príležitosť, stretávajú sa, aby pracovali spoločne. Pletenie košov zo stepnej trávy má v tomto regióne dlhú tradíciu a popri poľnohospodárstve je dôležitou prácou miestnych ľudí. Vďaka fair trade znamená tiež veľmi cenný dôstojný príjem do rodinných rozpočtov, nezávislý od úrody pestovaných plodín, a možnosť, ako uchovať tradičné umenie odovzdávané po generácie.

Ručné práce z prírodného materiálu - každý kus je originál a vzájomne sa môže líšiť veľkosťou, tvarom aj odtieňmi použitých prírodných farieb. Najmä farebný variant „tradičné vzory“ znamená desiatky rôznych farebných kombinácií z 2 a viac farieb.

Parádny oválny kôš, ktorý svojej majiteľke prináša hrejivý vnútorný pocit a aj odložený v domácnosti zaujme svojou aurou exotické ručné a originálne práce. Stepná tráva je pružná a výrobky z nej sú pevné a odolné. Košíky sa dajú aj pokrčiť a znova zložiť a hodia sa na nákupy, do domácnosti aj ako piknikový kôš.

Kôš býva kvôli jednoduchšej preprave rôzne pokrčený. Na obnovu do pôvodného tvaru ho stačí navlhčiť či na chvíľu namočiť do vody a po zmäknutí ručne vytvarovať do požadovaného tvaru. Tvar, v ktorom kôš uschne, si udrží až do ďalšieho namočenia a tvarovania.

Rozmery koša:
dĺžka: cca 45 cm, vonkajší priemer dna koša cca 25 cm, výška koša uprostred bez úch cca 30 cm, vnútorná výška uch 16-20 cm.
Hmotnosť cca 690 g.

Výroba fair trade košov bolga v Ghane

Stepná tráva, z ktorej sa koše vyrábajú, rastie v oblasti Bolgatanga voľne a tento miestny názov dal aj košom meno. Tráva sa označuje aj ako slonia tráva, tráva napier či negerské proso (ide o rastlinu Pennisetum purpureum príbuznú prosu). Kvôli rastúcemu suchu jej však rastie čoraz menej, a tak sa získava aj z vlhších saván v oblasti Ashanti na juhu Ghany.

Slonia tráva sa po zbere namáča aby zmäkla. Potom sa triedi, reže a splieta do šnúr, ktoré sa farbia do pestrej škály odtieňov. Asi po týždni tejto práce sa ženy púšťajú do výroby koša, ktorá trvá 2-3 dni, a vyžaduje si teda veľkú dávku trpezlivosti i šikovnosti. Základom koša je kríž z najsilnejších stoniek. Rukoväť je zviazaná nylonovou niťou a obšitá vyčinenou kozou kožou.

Rozdelenie stebiel
Prvým krokom pri výrobe koša je rozdelenie stebla zubami, teda rozdelenie slamy na niekoľko tenších "vlákien". Pred mnohými rokmi tráva v okolí Bolgatangy hojne rástla divoko. Meniace sa podnebie s predlžujúcimi sa obdobiami sucha však prispelo k tomu, že stepná tráva sa teraz pestuje v úrodnejšej južnej Ghane a na sever sa prepravuje, aby bola predávaná na miestnych trhoch.

Navíjanie stebiel
Potom, čo bola tráva rozdelená, musí byť zvinutá. Predtým bola slama navíjaná na holé stehno, čo ale poškodzovalo pokožku. Dnes si ženy na stehno uväzujú sandále.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu