Bio zrnková výberová káva Yirgacheffe Beriti z Etiópie, mikrolot, 200 g

Výnimočná bio káva arabika s vysokým cuppingovým hodnotením pomaly sušená prírodnou metódou vo výške nad 2000 m nm s kúzelnými tónmi manga a marhúľ.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: LO223489
12,48 € 11,14 € bez DPH 62,40 € / 1 kg
Kategória: Zrnková káva
Hmotnosť: 0.235 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 200 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Položka bola vypredaná…
Fair trade bio zrnková výběrová káva Yirgacheffe Beriti z Etiopie, mikrolot, 200 g
Tip

Naozaj výnimočná káva arabika pochádzajúca zo samotnej pravlasť kávy v Etiópii. Región Yirgacheffe na juhozápade Etiópie je pre svoje vysoko kvalitné kávy známy po celom svete a niektorí kávy z tejto oblasti radia medzi vôbec najlepšie na svete. Výsadné postavenie si potom vybudovala stanica Gebed Beriti, ktorá spracováva kávové čerešne asi od 2000 drobných pestovateľov kávy v okolí tzv. suchou cestou bez použitia vody, aj keď táto oblasť je známa skôr premývanými kávami.

Celé kávové čerešne sa hneď po zbere sušia najmenej 10 dní na tzv. afrických posteliach a až potom sa z takmer čiernych plodov vylupujú zelené kávové zrná. Táto natural, či prírodná alebo suchá metóda nespotrebováva ani kvapku vody a ponúka kávy s výraznými ovocnými tónmi. Pochádza práve z Etiópie, kde sa dá spoľahnúť na dlhšie obdobie bez dažďov.

Kávu pôvodnej miestnej odrody Heirloom (slovensky dedičstvo) tu ľudia pestujú na červenohnedej ílovitej pôde vo výškach 1700-2000 m nm, ale spracovateľská stanica Gebed Beriti sa nachádza ešte o niečo vyššie. To zaisťuje pomalší a šetrnejší proces sušenia a následne bohatšiu chuť kávy. Kávovníky tu „naši“ farmári pestujú podľa pravidiel ekologického poľnohospodárstva bez použitia pesticídov a umelých hnojív spoločne s ďalšími plodinami ako je korenie, habešské banány a ďalšie ovocné stromy. Výhradne ručný zber kávy tu prebieha asi od novembra do januára a pestovatelia potom ručne vyberajú tie najlepšie zrelé čerešne. Tím pražičov Lobodis vo Francúzsku kávové zrná pražia tradičným spôsobom na stredne tmavú farbu pri priemernej teplote 217 °C.

Micro lot či mikrolot alebo mikro lot je káva zozbieraná len v obmedzenom množstve s veľmi vysokou kvalitou, ktorá má jasne charakterizovaný pôvod a detailne vypracovaný chuťový profil. Taká káva, ktorej sa môže zozbierať len pár vriec z celej úrody, je obrazom konkrétnej kávovej záhrady, jej pôdy, mikroklímy a nadmorskej výšky. Rozpráva príbeh skúsených poľnohospodárov, ktorí sa káve venujú s maximálnou odbornosťou, skúsenosťou a láskou. Kávové mikroloty preto patria k tým najexkluzívnejším delikatesám milovníkov kávy po celom svete.

Charakteristika kávy

La Cafeterie používa na hodnotenie kávy medzinárodný degustačný protokol SCA (Specialty Coffee Association), ktorý túto kávu radí medzi skutočne špeciálne výberové kávy s cuppingovým skóre viac ako 86 bodov zo 100. Prvá hranica pre výberové kávy je pritom už 80 bodov a druhá 85 bodov. Táto káva je teda naozaj veľmi vzácna a zaslúži si vašu pozornosť. Táto naturálna káva je obzvlášť lahodná, ľahká as bohatou kvetinovou arómou typickou pre kávy z Yirgacheffe. Tóny manga a marhúľ spolu so stredným telom sú ale výnimočné.

Ak chcete odhaliť všetky kvetinové tóny a vôňu manga a marhúľ, odporúčame prípravu v chemexe, prípadne dripe či AeroPressu. Použitá demineralizovaná voda by mala mať 90-94 °C.

Transparentné fair trade partnerstvo

Spracovateľskú stanicu Gedeb Beriti prevádzkujú traja bratia, ktorí vystupujú v mene svojej spoločnosti Métad. Tá vedie množstvo rozvojových projektov, organizuje pravidelné školenia v agronómii, poskytuje fair trade výkupné ceny i predfinancovanie zberu, distribuuje sadenice kávovníkov a investuje aj do miestnej infraštruktúry či základnej školy pre až 800 žiakov. Na importnej strane vo Francúzsku nás potom zastupuje Belco, líder trhu so špeciálnymi kávami vo Francúzsku. Ich pobočku v Addis Abebe vedie Jacques Chambrillon, geograf a kávový odborník, ktorý sa svojou nesmiernou skúsenosťou preslávil medzi špičkovými európskymi pražičmi av Etiópii vyhľadáva tie najlepšie dostupné kávy.

 
Zloženie: bio zrnková káva arabica 100%.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu