Bio sušený ananás z Ugandy, 80 g

Neskutočne dobrý ananás na slnku plne vyzretý a iba na slnku sušený, úplne bez prisladzovania. Chuť aj aróma prirodzene vyzretého ananásu z horúcej rovníkovej Afriky.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EW214102
4,58 € 4,09 € bez DPH 5,73 € / 100 g
Kategória: Sušené ovocie a oriešky
Hmotnosť: 0.102 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 80 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Eine Welt Handel: Fair trade garance Eine Welt Handel Pirsch
Položka bola vypredaná…
Fair trade bio sušený ananas z Ugandy
Tip

Bez preháňania najlepšie bio sušený ananás, aký ste kedy jedli! Plody sa zberajú až v plnej zrelosti, kedy vážia 4-6 kg, a neďaleko miesta pestovania sa iba na slnku sušia. Je šťavnatý, úplne bez akéhokoľvek pridaného cukru aj iných látok. Pochutnáte si na 100% zrelom sušenom bio ananáse, iba s cukrom v ananáse prirodzene obsiahnutým. Na slnku ekologicky pestovaný, na slnku prirodzene sušený. Vlastne obyčajný, ale snáď práve preto famózny.

A aj samotný projekt tohto sušeného ananásu je ojedinelý. Uganda nepatrí medzi popredných svetových exportérov ananásu, jej produkcia činí len 0,04 % svetového objemu a patrí ju tak 41. priečka zo 119 krajín. Miestnym pestovateľom však každý rok zostávali prebytky zrelého čerstvého ovocia bez úžitku. Ľudia z rakúskej vysokej školy tu tak pred rokmi spolu s miestnymi pracovníkmi prispôsobili a vybudovali solárnu sušičku ovocia. Fair Trade sušený ananás tak pomáha miestnym pestovateľom znížiť svoju závislosť na exporte čerstvého ovocia. Konzervácia sušením predlžuje trvanlivosť a zlepšuje možnosti predaja ovocia, ktoré by inak neprinieslo úžitok.

Zrelý ananás sa totiž zle exportuje, pretože by do vzdialeného cieľa nedorazil v dobrej kondícii. Preto sa dovážajú plody nezrelé, ktoré sa tak rýchlo nekazia. O zrelé ananásy nie je záujem ani pre konzerváciu do plechoviek, pretože tie majú príliš malý priemer a stroje, ktoré ananásy krájajú, by vykrojili len drevnatý stred plodu. Konvenčný priemysel je skrátka nastavený na nezrelé ovocie a kvalitný produkt sa k nám obvykle nedostane.

Projekt v Ugande zaštiťuje spoločnosť BioUganda, ktorá priamo spolupracuje s viac ako 100 miestnymi drobnými pestovateľmi ovocia, ktorí každý majú svoje malé políčko s ananásom. Mnohí z nich sú ženy alebo sociálne znevýhodnení ľudia. S každým z nich má BioUganda zmluvu, v ktorej sa poľnohospodár zaväzuje iba k ekologickému spôsobu pestovania, udržateľnému spôsobu využívania zdrojov a ochrane životného prostredia a najmenej raz ročne je kontrolovaný medzinárodne uznávaným Ústavom pre trhovú ekológiu (IMO).

Predaj Fair Trade sušeného ananásu vytvára dôstojné pracovné miesta av obrovskej miere zlepšuje odbyt jednotlivých poľnohospodárov, ktorí majú na poli zrelé plody a nedarí sa ich včas predať čerstvé. Okrem tohto hospodárskeho prospechu však zohrávajú dôležitú úlohu aj ekologické a sociálne aspekty, ako je rovnocenný prístup k ženám a rešpekt k jednotlivým pestovateľom.

V Ugande sa bio ananás žne až dvakrát ročne v období od decembra do apríla a od júla do augusta. Rastline trvá asi 1,5 roka, kým dozreje prvé ovocie a produkčná doba potom trvá asi 5 rokov. Potom sa vsádzajú nové rastliny. Čerstvý zrelý ananás obsahuje okrem vitamínov a minerálnych látok aj enzým bromelín, ktorý odbúrava bielkoviny a napomáha tak tráveniu.

Zloženie : bio ananás sušený 100%.

Energetická hodnota: 1369 kJ/323 kcal
Tuky: 0,2 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,1 g
Sacharidy: 75 g
z toho cukry: 66 g
Bielkoviny: 2,5 g
Soľ: 0,01 g

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu