Bio kvetový med z pomarančovníkov, tekutý, 250 g

Jemne sladký tekutý med z kvetov pomarančovníkov s nádhernou vôňou a citrusovou poznámkou z vandrovného včelárstva mexického štátu Morelos.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: GE048627
5,35 € 4,78 € bez DPH 21,40 € / 1 kg
Kategória: Medy a oleje
Hmotnosť: 0.39 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 250 g
Vegan: ne
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Gepa: Fair trade garance Gepa
Položka bola vypredaná…

Obľúbený exotický kvetový bio med z tradičnej produkcie drobných farmárov z mexického štátu Morelos, jedného z najchudobnejších štátov Mexika s prevažne domorodým obyvateľstvom. "Naši" miestni včelári si tu osvojili tzv. vandrovné včelárstvo, kedy v závislosti na ročnom období a požadovanom druhu medu prepravujú úle do rôznych oblastí štátu aj za jeho hranice a predlžujú tak výrobu a rozširujú ponuku medu. Majiteľom sprístupnených pozemkov včely opeľujú rastliny a zvyšujú produkciu a navyše dostávajú za jeden úľ jeden kilogram medu. Organické medy pochádzajú obvykle z národných parkov a susedných oblastí.

Každú jar preto včelári migrujú so svojimi úľmi do oblasti pomarančových hájov na pobreží Mexického zálivu štátu Veracruz, aby zúročili rozkvitajúce voňavé kvety tamojších pomarančovníkov. Výborný tekutý med s jemnou sladkosťou, sviežou arómou kvetov pomarančovníka a ľahkým citrusovým nádychom. Med si uchoval svoju hustú, ale tekutú konzistenciu a len pomaly kryštalizuje. Je tak obzvlášť vhodným aromatickým doplnkom čaju i rôzneho pečiva alebo liečebným prostriedkom. Kvetový bio med s nádhernou vôňou pomarančovníkových kvetov je veľmi dobre stráviteľný a obsahuje väčšie množstvo peľu. Čisto prírodný, nestrážený med s neporušenými biologicky aktívnymi látkami.

Kvetový med vyrobený v rámci fair trade projektu v Mexiku

Asi 120 prevažne domorodých členov družstva „Miel Mexicana Volcán Popocatépetl“ (skrátene Miel Mexicana) žije v dedinách na úpätí sopky Popocatepetl. Chov včiel a produkcia medu je ich hlavným zdrojom príjmu a od roku 2004 je všetok ich med ekologicky certifikovaný. Okrem medu predávajú aj peľ, materskú kašičku, včelí vosk a včelie kráľovné. V roku 2014 tiež spolu s ďalšími úspešne vybojovali zákaz pestovania geneticky modifikovanej kukurice a sóje, pretože tie ničia včelstvá a poťažmo aj krajinu a životné prostredie.

Motto Miel Mexicana "je lepšie pracovať lokálne v ekologickom včelárstve so spravodlivým príjmom ako nelegálne migrovať do USA" naráža na bežnú prax tohto chudobného štátu, keď sú niektorí členovia rodiny (zvyčajne muži) nútení pracovať niekoľko mesiacov každý rok ako poľnohospodárski nádenníci v Spojených štátoch . Družstvo je preto hrdé, že od roku 2003 do USA neodišiel ani jeden zapojený včelár. Miel Mexicana umožňuje svojim členom vyvážať organický med do Európy za spravodlivých podmienok a pre svoj dlhodobý úspech a sociálnu orientáciu je vzorom pre ďalších producentov medu. Za kvalitu medu jeho členovia navyše získali národné i medzinárodné ocenenia. Mexiko je pritom 6. najväčším producentom bio medu na svete a jeho 3. najväčším exportérom.

Zloženie: bio med kvetový 100%. Kryštalizácia nie je na závadu, naopak je dôkazom nestráženej kvality. Med nie je vhodný pre deti do 12 mesiacov veku.

Energetická hodnota: 1284 kJ/302 kcal
Tuky: 0 g
z toho nasýtené mastné kyseliny: 0 g
Sacharidy: 75,1 g
z toho cukry: 75,1 g
Bielkoviny: 0,4 g
Soľ: 0 g

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu