Bio kompostovateľné kávové kapsule Bolívia s nulovým odpadom, 10 ks (pre Nespresso®)

Úplne výnimočná kávová kapsula z rastlinných materiálov s nulovým odpadom plná výberovej 100% arabiky z Bolívie z podhorí Ánd, ktorá prechádza do amazonského pralesa. Min. trvanlivosť do 28.2.2022.

Vypredané
Kód: LO121419
149 € –34 % 97,44 € 87 € bez DPH 194,88 € / 100 g
Kategória: Fair trade kompostovateľné kávové kapsule s nulovým odpadom, Nespresso® kompatibilný
Hmotnosť: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Fairtrade: Certifikace Fairtrade
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal
Fair trade kompostovatelné bio kávové kapsle Bolivie Lobodis s nulovým odpadem, 10 ks, Nespresso
Akcia
149 € –34 %

Dôvodom zľavy je dátum minimálnej trvanlivosti do 28.2.2022.

Zamatová harmonická fair trade bio káva arabika s aromatickými tónmi sušeného ovocia a karamelu. Drobní farmári ju pestujú v nadmorských výškach 1200-2000 m nm v provincii Caranavi v regióne Yungas, severne od La Paz v Bolívii. Táto oblasť sa nachádza medzi amazonským dažďovým pralesom a vysokými štítmi Ánd, a ponúka tak teplé a vlhké podnebie, tak vhodné pre miestne kávovníky.

Oblasť Yungas má obrovský klimatický a biologický potenciál a pestuje sa tu 95 % bolivíjskej kávy určenej na export. Bolívia bola ešte pred niekoľkými rokmi považovaná za výrobcu len priemernej kávy, ale práve toto miesto umožnilo preorientovať celý sektor na ponuku kvality a dnes je po celom svete uznávaná pre svoju jedinečnú jemnú chuť. A to napriek tomu, že je len veľmi malým producentom kávy (asi 1560 ton v roku 2017). Avšak zostáva jednou z najchudobnejších latinskoamerických krajín a 3. najväčším producentom koky na svete.

Túto kávu ručne zberá, triedi a mokrou cestou spracovávajú drobní poľnohospodári zo 6 veľmi malých družstiev. Dôležitým partnerom je družstvo Villa Oriente, založené v roku 1997 a združujúce 131 rodín. Práve ony dali tejto káve kedysi meno, keď sa Lobodis stal vôbec prvým importérom bio a fair trade kávy z tejto oblasti. Dnes podľa fairtradových pravidiel spolupracuje aj s družstvami Antofagasta (73 rodín), Ciapec (1000 členov), Coraca (59 rodín), Illampu (58 členov) a San Juan (44 rodín). Káva tak reflektuje pestrosť samotnej Bolívie. Veď 59 % jej obyvateľov tvoria indiáni a 30 % mestici, teda ľudia zmiešaného pôvodu. Úradnými jazykmi sú najpoužívanejšia španielčina, kečujština, ajmarčina, guaraníjčina a hlavne ešte 31 rôznych indiánskych jazykov.

Kávová kapsula, ktorá splní vaše očakávania
Inovatívne kapsule s nulovým odpadom šetrné k životnému prostrediu. Je kompletne vyrobená z čisto rastlinných materiálov z obnoviteľných zdrojov a je zo 100% rozložiteľná počas 3 mesiacov kompostovania. Unikátna kapsula, ktorá borí aj tie najprísnejšie ekologické normy a zvyšuje latku na celých 100%.

Výnimočná Fairtrade a bio káva v unikátnej kapsuli, ktorá posúva vrchol v zodpovednej a pritom jednoduchej príprave kávy a minimalizácii záťaže životného prostredia; alebo ak chcete, vašej ekologickej stopy. Kompatibilný s Nespresso® kávovarmi. Vyrobené vo Francúzsku, od vývoja cez výrobu kapsule až po praženie a balenie kávy.

Unikátna bio kávová kapsula s nulovým odpadom

Lobodis sa na celých 5 rokov výskumu a vývoja spojil s francúzskou spoločnosťou PME, ktorá sa špecializuje na výrobu ekologických obalov, a dokázal vyvinúť kapsulu vyrobenú výhradne len z rastlín a obilnín (kapsule aj viečko), zaručene bez GMO, hliníka či plastu. Celá kapsula sa zo 100% vyrába z obnoviteľných surovín.

Vďaka tomu sa tiež pri kompostovaní zo 100% do 3 mesiacov kompletne rozložia a to bez zvyškov toxických látok, ťažkých kovov aj fluóru.
Kávové kapsule iných značiek na našom trhu, hoci kompostovateľné a možno aj so 4* certifikáciou OK biobased, nebývajú vyrobené výhradne z obnoviteľných zdrojov. Základom kapsúl totiž zostáva polyester, syntetický plast vyrábaný z ropy. Naše kávové kapsule Lobodis však znamenajú prielom a latku podielu vstupných rastlinných surovín posúvajú na celých 100%. Toto je kapsula, ktorá ešte len zavádza termín nulového odpadu. Kompletne z rastlín, kompletne rozložiteľná.

Je nám preto veľkou cťou zastupovať práve značku, pre ktorú sú aj neprísnejšie normy nedostatočné a vyžaduje viac. Značku, pre ktorú je samozrejmý 100% férový prístup k pestovateľom kávy, jej kvalite a spracovaniu, ako aj životnému prostrediu. Takto znie tón vývoja, takto sa chová spoločnosť, ktorej udáva krok vo svojom odbore.

Kávová kapsula, pre ktorú nestačí certifikácia

Označenie OK biobased udeľuje belgická certifikačná organizácia TÜV AUSTRIA, ktorá podľa podielu vstupných surovín z obnoviteľných zdrojov prideľuje počet hviezdičiek: 1 hviezdička = 20-40 %, 2 hviezdičky = 40-60 %, 3 hviezdičky 60-80 % a 4 hviezdičky = viac ako 80%. Lobodis šiel ale použitím 100% obnoviteľných materiálov ďalej, až na hranu možného.

Logo OK compost potom dokladá, že kapsula je z aspoň 90% biologicky odbúrateľná. Lobodis ide však aj v tomto krok ďalej a garantuje 100% kompostovateľnosť bez škodlivých látok a zvyškov ťažkých kovov (nulový obsah ťažkých kovov a fluóru je tiež nad požiadavkami normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovú biodegradáciu za 3 mesiace priemyselného kompostovania. Je na mieste férovo upozorniť, že norma počíta skutočne s priemyselným spracovaním, čo nie každý obchodník priznáva a láka na ľahké získanie domáceho kompostu. My sme si tohto obmedzenia vedomí a odporúčame prázdne kapsule odkladať skôr do obecných zberných nádob na bio odpad či zberných dvorov a kompostární. Aj keď kapsula skončí v spaľovni, neprodukuje žiadne toxické plyny.


Záväzok zodpovednej spotreby

Nepoužívajte, prosím, bežné kávové kapsule. Váži totiž viac, než samotná káva vo vnútri! Vyprodukujete tak viac (jednorazového) plastového a hliníkového odpadu, než koľko suroviny vlastne použijete. Predstavte si, že by ste si kúpili 1 kg múky v sáčku, ktorý by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto pomere je to u bežných kapsúl). To predsa nedáva zmysel. Tieto kapsule však vážia len 2,7 g (plus 5 g kávy vo vnútri).

Nezabúdajme, že každé gesto sa počíta. Prechodom k zodpovednejšej spotrebe prispievame k ochrane našej planéty. Nechceme ignorovať vplyv konzumácie kávových kapsúl na naše životné prostredie a tu je naša odpoveď. Iné kapsule sme ani neponúkali a aj do budúcnosti sľubujeme, že 100% je pre nás minimum.Príprava: použite 1 kapsulu na 1 šálku kávy v Nespresso® kompatibilnom kávovare na kapsule a čerstvú, najlepšie filtrovanú čistú vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka tretej osoby a nie je v žiadnom spojení s Fair Trade Centrum sro

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu