Betlehem v stajni z olivového dreva z Palestíny, 8 cm

Malý betlehem ručne vyrezaný laserom z olivového dreva v dielni v blízkosti Betlehema. Na postavenie na podložku, ale je vybavený aj očkom na zavesenie.

Položka bola vypredaná…
Momentálne nedostupné
Kód: EL456519
11,20 € 9,26 € bez DPH 11,20 € / 1 ks
Kategória: Fair trade betlehemy
Hmotnosť: 0.032 kg
WFTO: Garance World Fair Trade Organization
El Puente: Fair trade garance El Puente
Položka bola vypredaná…

Malý betlehem ručne vyrezaný laserom z cenného olivového dreva v starej Palestíne. Drevo v mieste rezu je teda tmavé a dáva o to viacej vyniknúť prirodzenej kresbe olivového dreva. Betlehemok je vybavený aj očkom na zavesenie; vďaka svojej hmotnosti 28 g ho unesú napríklad aj slabšie vetvičky vianočného stromu. Môžete ho však iba postaviť na podložku.

Tradícia a umenie výroby z olivového dreva je v Palestíne stará tisíce rokov ao livové drevo na výrobu tohto betlehemu pochádza z miestnych olivovníkov. Ide o pomerne zložitý proces, ktorý si vyžaduje mnoho skúseností. Remeselníci najskôr dajú malému kúsku dreva hrubý, abstraktný tvar. Následne vystupujú presnými rezy jednotlivé postavy a tváre a sú spracované detaily. Nakoniec sú postavy vybrúsené brúsnym papierom, aby sa odstránili nerovnosti a výrobok je nalakovaný.

Ručné práce - každý kus je jedinečný originál a líši sa kresbou dreva, jeho farbou, tvarmi výrobku aj veľkosťou.

Rozmery: cca 8 x 4 x 5,3 cm (š xhxv).

Ručne vyrezaný v Palestíne v rámci Fair Trade projektu

Podobne ako iné osady na Západnom brehu je aj Beith Sahour, odkiaľ pochádza tento betlehem, izolovaný od zvyšku sveta. Len doručenie obyčajnej pošty tu trvá aj šesť týždňov. V dobrých časoch chodilo do malých obchodov remeselníkov mnoho zákazníkov. V čase krízy, kvôli nestabilnej politickej situácii, je však prístup zákazníkov k tovaru veľmi ťažký, často až nemožný.
V polovici 80. rokov preto palestínski umelci spojili svoje sily a postavili sa rastúcemu izraelskému tlaku na ich izoláciu. Založili organizáciu HolyLand Handicraft Cooperative Society (so sídlom práve v Beith Sahour), ktorá zaisťuje prístup na zahraničný trh prostredníctvom spolupráce s Fair Trade organizáciami v Európe.
Drevo pochádza iba z miestnych olivovníkov a výrobky z neho sú hlavným produktom „našich“ remeselníkov. Jedným z nich je aj Ashraf Jaraiseh, ktorý otvoril svoju dielňu v roku 1991 a dnes zamestnáva dvoch ďalších ľudí. Spoločne vyrába mnoho rôznych výrobkov z olivového dreva ako sú kríže, figúrky, vianočné ozdoby, betlehémy alebo postieľky.  

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Späť do obchodu