Bio kompostovateľné kávové kapsule Karibik s nulovým odpadom, 10 ks (pre Nespresso®)

Úplne výnimočná kávová kapsula z čisto rastlinných materiálov so skutočne nulovým odpadom plná výberovej 100% arabiky z vôd Karibiku z Dominikánskej republiky a Haiti. Min. trvanlivosť do 31.1.2022.

Skladom (2 ks)
Kód: LO121426
149,01 € –44 % 83,95 € 73 € bez DPH 167,90 € / 100 g
Kategória: Fair trade kompostovateľné kávové kapsule s nulovým odpadom, Nespresso® kompatibilný
Hmotnosť: 0.091 kg
Bezlepkové: ano
Bio: ano
Hmotnost: 50 g
Vegan: ano
Bio EU: Eko zemědělství dle norem EU
Lobodis: Fair trade garance Lobodis
Fairtrade: Certifikace Fairtrade
Obal: Obal z rostlinných materiálů
Kompost: Kompostovatelný obal
Fairtrade bio kompostovatelné kávové kapsle Karibik s nulovým odpadem pro Nespresso
Akcia
149,01 € –44 %

Dôvodom zľavy je dátum minimálnej trvanlivosti do 31.1.2022.

Vyvážená fair trade bio káva arabika pestovaná na sopečnej pôde karibskej panvice v nadmorských výškach 900-1700 m nm Neobvyklá harmonická kombinácia nadmorskej výšky, miestnych klimatických podmienok a vlastností pôdy umožňuje dozrieť jemné a komplexné káve s aromatickými tónmi vanil. Ide pritom o pomerne silnú kávu a nie je divu, že sa Karibik stal už v 18. storočí hlavnou produkčnou oblasťou kávy a získal ohlas po celom svete.

Kávu pestujú, ručne zberajú aj triedia a tzv. mokrou cestou premývajú a sušia drobní poľnohospodári z federácie FEDECARES (Federación de Caficultores de la Región Sur) na juhozápade Dominikánskej republiky. Toto "združenie pre slobodu" vzniklo v roku 1985 po 30 rokoch diktatúry a 12 rokoch "transformácie" a má dnes okolo 6500 členov. Vďaka projektu Cafe Femenino, ktorý začala riaditeľka spoločnosti Maria Isabel Balbuena, tu ženy zohrávajú zásadnú úlohu. Z roľníc sa stávajú skutočne podnikateľky a zarobené peniaze používajú na štúdium členov rodiny. Rozhodli sa vytvoriť aj ďalšie zdroje príjmu a chovajú kravy, kozy a ovce.

Všetci kávu pestujú v tieni väčších stromov v odľahlých vidieckych oblastiach, ktoré nie sú ľahko dostupné, ale sú ideálne na pestovanie kvalitnej kávy. Budúcnosť ostrova Hispaniola je ale spätá s ľuďmi oboch národov, ktorí ho obývajú – Dominikánskej republiky na východe a Haiti na západe. Napr. Medzinárodný fond pre rozvoj poľnohospodárstva (IFAD) preto rád podporuje udržateľné riešenia, ktoré rozvíja vidiek oboch susedov zároveň.

Stojí tiež za zmienku, že káva z Haiti je akýmsi rodinným striebrom pražiarne Lobodis. Práve tá bola totiž prvou fair trade kávou, ktorú Lobodis uviedol na francúzsky trh a neskôr aj do ďalších krajín. Preto sa aj táto káva volala Calinda, čo je starobylý bojovnícky tanec haitských bojovníkov. Aj dnes tvoria túto karibskú kávu aj zrnká od pestovateľov COOPACVOD, družstva založeného v roku 1976 z iniciatívy asi 30 rôznych spracovateľov kávy na Haiti. Dnes už viac ako 1700 členov obhospodaruje svoje záhrady vo vlhkej horskej oblasti Dondonu a svoju produkciu vyváža do celého sveta z Cap Haitien, odkiaľ máme aj kakao v mliečnej čokoláde Millésime Chocolat .

Kávová kapsula, ktorá splní vaše očakávania
Inovatívne kapsule s nulovým odpadom šetrné k životnému prostrediu. Je kompletne vyrobená z čisto rastlinných materiálov z obnoviteľných zdrojov a je zo 100% rozložiteľná počas 3 mesiacov kompostovania. Unikátna kapsula, ktorá borí aj tie najprísnejšie ekologické normy a zvyšuje latku na celých 100%.

Výnimočná Fairtrade a bio káva v unikátnej kapsuli, ktorá posúva vrchol v zodpovednej a pritom jednoduchej príprave kávy a minimalizácii záťaže životného prostredia; alebo ak chcete, vašej ekologickej stopy. Kompatibilný s Nespresso® kávovarmi. Vyrobené vo Francúzsku, od vývoja cez výrobu kapsule až po praženie a balenie kávy.

Unikátna bio kávová kapsula s nulovým odpadom

Lobodis sa na celých 5 rokov výskumu a vývoja spojil s francúzskou spoločnosťou PME, ktorá sa špecializuje na výrobu ekologických obalov, a dokázal vyvinúť kapsulu vyrobenú výhradne len z rastlín a obilnín (kapsule aj viečko), zaručene bez GMO, hliníka či plastu. Celá kapsula sa zo 100% vyrába z obnoviteľných surovín.

Vďaka tomu sa tiež pri kompostovaní zo 100% do 3 mesiacov kompletne rozložia a to bez zvyškov toxických látok, ťažkých kovov aj fluóru.
Kávové kapsule iných značiek na našom trhu, hoci kompostovateľné a možno aj so 4* certifikáciou OK biobased, nebývajú vyrobené výhradne z obnoviteľných zdrojov. Základom kapsúl totiž zostáva polyester, syntetický plast vyrábaný z ropy. Naše kávové kapsule Lobodis však znamenajú prielom a latku podielu vstupných rastlinných surovín posúvajú na celých 100%. Toto je kapsula, ktorá ešte len zavádza termín nulového odpadu. Kompletne z rastlín, kompletne rozložiteľná.

Je nám preto veľkou cťou zastupovať práve značku, pre ktorú sú aj neprísnejšie normy nedostatočné a vyžaduje viac. Značku, pre ktorú je samozrejmý 100% férový prístup k pestovateľom kávy, jej kvalite a spracovaniu, ako aj životnému prostrediu. Takto znie tón vývoja, takto sa chová spoločnosť, ktorej udáva krok vo svojom odbore.

Kávová kapsula, pre ktorú nestačí certifikácia

Označenie OK biobased udeľuje belgická certifikačná organizácia TÜV AUSTRIA, ktorá podľa podielu vstupných surovín z obnoviteľných zdrojov prideľuje počet hviezdičiek: 1 hviezdička = 20-40 %, 2 hviezdičky = 40-60 %, 3 hviezdičky 60-80 % a 4 hviezdičky = viac ako 80%. Lobodis šiel ale použitím 100% obnoviteľných materiálov ďalej, až na hranu možného.

Logo OK compost potom dokladá, že kapsula je z aspoň 90% biologicky odbúrateľná. Lobodis ide však aj v tomto krok ďalej a garantuje 100% kompostovateľnosť bez škodlivých látok a zvyškov ťažkých kovov (nulový obsah ťažkých kovov a fluóru je tiež nad požiadavkami normy).
Ekologická norma EN 13432 garantuje celkovú biodegradáciu za 3 mesiace priemyselného kompostovania. Je na mieste férovo upozorniť, že norma počíta skutočne s priemyselným spracovaním, čo nie každý obchodník priznáva a láka na ľahké získanie domáceho kompostu. My sme si tohto obmedzenia vedomí a odporúčame prázdne kapsule odkladať skôr do obecných zberných nádob na bio odpad či zberných dvorov a kompostární. Aj keď kapsula skončí v spaľovni, neprodukuje žiadne toxické plyny.


Záväzok zodpovednej spotreby

Nepoužívajte, prosím, bežné kávové kapsule. Váži totiž viac, než samotná káva vo vnútri! Vyprodukujete tak viac (jednorazového) plastového a hliníkového odpadu, než koľko suroviny vlastne použijete. Predstavte si, že by ste si kúpili 1 kg múky v sáčku, ktorý by vážil 1,032 kg (zhruba v tomto pomere je to u bežných kapsúl). To predsa nedáva zmysel. Tieto kapsule však vážia len 2,7 g (plus 5 g kávy vo vnútri).

Nezabúdajme, že každé gesto sa počíta. Prechodom k zodpovednejšej spotrebe prispievame k ochrane našej planéty. Nechceme ignorovať vplyv konzumácie kávových kapsúl na naše životné prostredie a tu je naša odpoveď. Iné kapsule sme ani neponúkali a aj do budúcnosti sľubujeme, že 100% je pre nás minimum.Príprava: použite 1 kapsulu na 1 šálku kávy v Nespresso® kompatibilnom kávovare na kapsule a čerstvú, najlepšie filtrovanú čistú vodu. Na ristretto nastavte 25 ml vody, na espresso 40 ml vody a na lungo 110 ml vody.

Nespresso® je ochranná známka tretej osoby a nie je v žiadnom spojení s Fair Trade Centrum sro

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie